Haber Detayı
07 Eylül 2016 - Çarşamba 03:13 Bu haber 1587 kez okundu
 
Sırajlık Mısır ve Soya Fasulyesi Hasadı Yapıldı
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İnceçayır Köyü’nde silajlık mısır ve soya fasulyesinin birlikte ekim demonstrasyonu hasadını gerçekleştirdi.
Ekonomi Haberi


Tarlasına silajlık mısır ve soya fasülyesi ekimi yapan engelli çiftçi Resul Karakavak ürünün verim ve kalitesinden ziyadesiyle memnun kaldığını ve bundan sonra ekimi artıracağını beyan etti.

Yozgat’ın İnceçayır Köyü’nde gerçekleşen silajlık mısır ve soya fasulyesinin birlikte ekim demonstrasyonu hasat törenine İl Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, TKDK İl Koordinatöre Selim Türker, PTT Başmüdürü Mustafa Türkmen, Akdağmadeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Faruk Anteplioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli ve çiftçiler katıldı.

Hasat töreninde konuşan Ziyaattin Özdemir, Yozgat’ın ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını, tarım ve hayvancılıkta gelişme ve kalkınma için ise girdilerin azaltılması ve verimin yükseltilmesinin şart olduğunu söyledi. Özdemir, hayvancılıkta verimin artırılmasının yem kalitesinin artmasıyla mümkün olduğunu belirtti.

Silajlık mısır üretiminin hayvancılıkla uğraşan çiftçiler arasında yaygınlaştığını kaydeden Özdemir, “Bakanlığımızın verdiği desteklemeler ve il müdürlüğümüzün yapmış olduğu yayım çalışmaları ile son yıllarda yem bitkileri üretiminde gözle görülür bir artış olmuştur” diye konuştu.

Tarım İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, uygulanan demonstrasyon ile bakanlık tarafından araştırma kuruluşları tarafından geliştirilen yerli silajlık tohumlarını çiftçilere gösterip tanıttıklarını söyledi.

Özdemir, İnceçayır Köyü’nde hasadı yapılan demonstrasyonda bakanlığa bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği silajlık mısır çeşitleri samada07 ve Karadeniz Yıldızı ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden temin edilen Ataem-7 Soya Fasülyesi tohumlukları ile uygulama yapıldığını bildirdi.

İnceçayır Köyü’ndeki demonstrasyon tarlasını 3 parsele ayırdıklarını anlatan Özdemir, “Silajlık mısır çeşitlerini ve ilgili tohumları bu tarlamıza ekerek ilimizde buğday-nohut münavebeli tarımın kısır döngüsüne giren geniş ve önemli miktardaki tarım alanlarında silajlık mısır ile soyanın silajlık olarak birlikte yetiştirme imkanını ortaya koymuş olduk” diye konuştu. Özdemir, ayrıca silajlık mısır ekimlerinde kullanılan yabancı hibrit tohumlukların yerine bakanlık öncülüğünde geliştirilen yerli hibrit ve kompozit çeşitleri kullanarak çiftçilere de örnek olduklarını vurguladı.

Kol ve bacak engeli bulunan çiftçi Resul Karakavak ise bedensel engellerini aşarak, tarlasında engelsiz tarım yaptı. Kolu ve bacakları olmamasına rağmen maharetli bir şekilde traktör kullanan Resul Karakavak, “Ekimini yaptığımız silajlık mısır ve soya ekiminden son derece fazla verim aldım. Bu noktada İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri de bana rehberlik ve destek hizmeti sağladı. Bundan sonra bu ekimi artırmayı düşünüyorum. Çiftçi olarak kazanç sağlamış oldum” dedi. Daha sonra direksiyona geçen Resul Karakavak tarlasında da ilk hasadı yine kendisi yapmış oldu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sırajlık, Mısır, ve, Soya, Fasulyesi, Hasadı, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5