Şeyh Osman Nuri Bağdadi Türbesi’nde Çalışmalar Devam Ediyor
Haber
21 Ekim 2016 - Cuma 12:33
 
Şeyh Osman Nuri Bağdadi Türbesi’nde Çalışmalar Devam Ediyor
Yozgat Sarı Topraklık Mezarlığı içerisinde bulunan Şeyh Osman Nuri Bağdadi Türbesi’nde Haziran ayı sonlarında başlayan kapsamlı onarım ve tadilat çalışmaları sürüyor.
Özel Haber Haberi
Şeyh Osman Nuri Bağdadi Türbesi’nde Çalışmalar Devam Ediyor

Şeyh Osman Nuri Bağdadi Külliyatını Yaptırma ve Yaşatma Derneği aldığı kararla ve torunu Malatya eski milletvekili Fuat Ölmeztoprak’ın maddi desteğiyle türbenin tadilat ve yenilenme çalışmaları sürüyor. Kış aylarının gelmesi nedeniyle ara verilerek, Nisan ayında yeniden başlayacak çalışmaların ardından özel taşlarla etrafı çevrilecek, alanı genişleyecek olan Türbe Kadiri tarikatının inanç merkezi olacak.

Sarı Topraklık Mezarlığı içerisinde bulunan Şeyh Osman Nuri Bağdadi Türbesi’nde Haziran ayı sonlarında başlayan kapsamlı onarım ve tadilat çalışmaları sürüyor.

İNANÇ MERKEZİ OLACAK

Ramazan ayı içerisinde, Şeyh Osman Nuri Bağdadi'nin vefatı ardından yapılan ve uzun zamandır herhangi bir tadilat görmeyen türbesinde başlayan geniş çaplı onarım çalışmaları hız kesmedi. Karşısında bulunan camiyi de kapsayan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği, manevi şifa ve huzur bulduğu türbe baştan aşağıya yenilenmesini amaçlayan onarıma önümüzdeki günlerde kış arası verilecek.

KIŞ ARASI VERİLECEK

Şeyh Osman Nuri Bağdadi Külliyatını Yaptırma ve Yaşatma Derneği aldığı kararla ve torunu Malatya eski milletvekili Fuat Ölmeztoprak’ın maddi desteğiyle türbenin tadilat ve yenilenme çalışmalarının hızma devam ettiğini belirten müteahhit Hacı Mehmet Durmuş, “Allah rızası için 5 ay öncesinde  çalışmalara başladık. Bu ayın sonu itibari ile havaların soğumasından dolayı işleri durduracağız. Gelecek sene 5’inci ayda tekrar başlamayı hedefliyoruz” dedi.

ZİYARETLER SÜRÜYOR

Türbenin ve çevresinin çok güzel bir mekan olması için gerekeni yaptıklarına değinen Durmuş, burada özel bir taş kullandıklarını söyledi. Ziyaretlerin çalışmalar sırasında da devam ettiğini hatırlatan Durmuş, “Çapanoğlu camii 200 sene önce yapıldı. Burası da aynı şekilde güzel bir ibadet merkezi olacak. Bu taşlar özellikli taşlar. Şanlıurfa’dan geliyor taşlar. Bu taşlar kışın sıcak yazın serin olan taşlardır. Bu taşları özenle seçerek 7 usta olmak üzere çalışıyoruz. İnşaattan dolayı ziyaretlerin aksaması diye bir durum yok.  Her zaman açık durumda. Gelen ziyaretlerini eksiksiz olarak yapabilir” diye konuştu.

Türbede onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından karşısında bulunan camii de kapsamlı bir tadilat görecek. Böylece etrafı genişleyecek türbenin bir inanç merkezi haline gelmesi sağlanmış olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şeyh, Osman, Nuri, Bağdadi, Türbesi’nde, Çalışmalar, Devam, Ediyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı