Haber Detayı
11 Eylül 2015 - Cuma 00:49 Bu haber 1152 kez okundu
 
Sarıkaya Tarihi Roma Hamamı Tanıtımına Oran Desteği
Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan ve yoğun çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkartılan Tarihi Roma Hamamı’nın tanıtılması amacıyla hazırlanan projeye, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından mali destek verildi.
Turizm Haberi


Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu Toplantısı için Sarıkaya’ya giden Vali Abdulkadir Yazıcı, Sivas Valisi Âlim Barut, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve ORAN Genel Sekreteri Kamil Taşcı burada Tarihi Roma Hamamı’nı ziyaret ederek devam eden çalışmaları inceledi. Ziyarette Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

ORAN, Yozgat’ın Değerlerinin Tanıtımı Noktasında Üzerine Düşeni Yapacaktır

Sivas Valisi ve Oran Yönetim Kurulu Başkan Vekili Âlim Barut yaptığı açıklamada,” Bugün buraya asırlardır toprak altında kalmış olan ancak Yozgat Valiliğimiz ve Sarıkaya Kaymakamlığımızın gayretleriyle gün yüzüne çıkarılan Roma Hamamının tanıtımına destek olmak için geldik.  Bu kapsamda da Sarıkaya Kaymakamlığı tarafından hazırlanan 'Tarihi Roma Hamamı Tanıtım Projesi' Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2015 yılı, Kültür ve Turizm Mali Destek Programı kapsamında 147 Bin 650 TL destek ödeneği aldı. Proje kapsamında, Tarihi Roma Hamamı kalıntılarının ulusal ve uluslararası tanıtımına yönelik yazılı, görsel ve sanal platformlarda yenilikçi markalaştırma ve tanıtım çalışmaları yapılacak, ziyaretçilere tanıtım ve rehberlik hizmeti verilip, karşılama kiosku da destinasyona kazandırılacaktır. Kalkınma ajansı her zaman diğer illerde de olduğu gibi, Yozgat’ın değerlerini tanıtma noktasında da üzerine düşeni yapacaktır ”dedi.

Roma Hamamı Turizmin Lokomotifi Olacak

Vali Abdulkadir Yazıcı da yaptığı konuşmada “Sarıkaya Roma Hamamı binlerce yıldan beri içerisinden su çıkan ve suyu kaybolmamış günümüze kadar gelmiş nadir Roma Hamamlarından birisidir. Muhtemelen Selçuklu öncesi büyük bir teressubat ve selden sonra Sarıkaya’nın coğrafi kodu yükselmiş. Bu yükselmeden dolayı da günümüze kadar tarihi yapılar da daha sağlıklı bir şekilde gelmiş. Biz kaba teressubatı Valilik imkânlarıyla çıkardık. Temizlediğimiz bölümde 3 tane büyük havuz, 2 tane küçük havuz çıktı. Bunların süreç içerisinde nasıl kullanıldığını arkeologlar ortaya koyacaktır. Amacımız bu havuzu eskiden oluğu gibi kullanılmasını sağlamak. Burada yapacağımız tanıtım çalışması ile de özellikle Kapadokya, Sarıkaya Roma Hamamı, Sorgun termalleri ve Kerkenez Harabeleri son olarak da Hattuşaş’a uzanan bir seyahat zinciri oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunu oluşturduğumuz zaman özellikle iç ve dış turizm noktasında Sarıkaya'nın önemli bir konuma geleceğini ve ekonomisinin güçleneceğini düşünüyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor” şeklinde konuştu.  

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sarıkaya, Tarihi, Roma, Hamamı, Tanıtımına, Oran, Desteği,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5