Haber Detayı
25 Eylül 2016 - Pazar 23:45 Bu haber 719 kez okundu
 
Sarıkaya Masal Kitaplarıyla Tanıtılacak
Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde Sarıkaya Belediyesinin katkılarıyla okul öğretmen ve öğrencilerinin Sarıkaya’yı tanıtmak için hazırladıkları “Sarıkaya Masal Gibi” hikaye kitaplarının tanıtımı gerçekleşti. Hikaye kitaplarıyla özellikle okul çağında olan çocukların Sarıkaya’yı tanımalarında büyük yardımcı olacak. Tanıtım toplantısına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ta katıldı.
Gündem Haberi


Sarıkaya Mehmetoğulları Termal Otel’in konferans salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Vali Yurtnaç, halkın içinde ki böyle küçük enerjileri beraberce oluşturup sinerji meydana getirmenin ve bunları toplumun yararına sunmanın büyük projeler kadar önemli olduğunu söyledi.

İlçenin tanıtımı için yapılan bu çalışmayı takdir ettiğini belirten Vali Yurtnaç, “Burada amatör bir ruhla başlayıp profesyonel bir iş çıkartılmış. Bu projeye başlanırken oturulup emek harcanmış ve Sarıkaya’nın tanıtımı amaçlanmış. Bu sadece Sarıkaya’yı tanıtmayacak, Yozgat’ı tanıtacak ve Türkiye’de ilklerden bir tanesi olacak. Yozgat inşallah önümüzdeki dönemlerde önce Türkiye’nin, sonra da dünyanın gündemine gelecek” dedi.

ROMA HAMAMINA HAYRAN OLDUM

Ben Sarıkaya’ya ilk geldiğimde Roma Hamamını görünce gerçekten hayran oldum’ diyen Vali Yurtnaç, “Biz ilk etapta buraya turist çekmenin derdinde olacağız. Burası gerçekten çok önemli bir değer. Biz Yozgat Valiliği olarak burada yapılacak olan çalışmalara sonuna kadar destek vereceğiz. Şu anda Roma Hamamı’nın mastır planı yapılma aşamasında. Buranın tanıtımında, kazılarında, tesislerinde alt yapısını yapacağız. Bunların planlanması aşamasındayız şu anda. Roma Hamamı civarında kamulaştırma çalışmalarına da başladık. Konu, il genel meclisinden geçti. Çevreyi kamulaştıracağız, kamulaştırdıktan sonra koruma altına alacağız, daha sonra burada ki çalışmalara devam edeceğiz” diye konuştu. 

YOZGAT’IN ALTI BİR TARİH DEPOSU

Yozgat’ın altındaki tarih deposunun gün yüzüne çıkarılması için arkeoloji fakültesinin kurulması gerektiğini kaydeden Vali Yurtnaç, “Yozgat'a derhal arkeoloji fakültesini açmamız gerekiyor. Çorum’da, Hattuşaş’ta civar illerde ne tarih varsa burada da o var. Yozgat’ın altı bir tarih deposu ve bizim bunu gün yüzüne çıkarmamız lazım. Sadece kısa vadede düşünüp buraya turist gelsin, cebimize para girsin diye düşünmeyeceğiz. Dünya mirasına buradaki tarihi kazandıracağız. Bizden önceki medeniyetlerin neler yaptığını öğreneceğiz, ne şekilde yaşadıklarını öğreneceğiz ve kendimize bir yol açıp güzellikleri ortaya çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: sarıkaya, roma hamamı, vali, kemal yurtnaç, masal, tanıtım, sarıkaya masal
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5