Haber Detayı
18 Ocak 2016 - Pazartesi 16:45 Bu haber 862 kez okundu
 
Sarıkaya'da Öğrencilere Domuz Gribi Anlatıldı
Son günlerde ülke gündeminde en önlerde olan domuz gribi nedeniyle ölümlerin artmasıyla birlikte Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde öğrencilere Domuz Gribi hakkında bilgi verildi.
Sağlık Haberi


Yozgat’ın Sarıkaya ilçesi Namık Kemal İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda, öğrencilere yönelik düzenlenen konferansta Sarıkaya Devlet Hastanesi'nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceren Yılmaz, domuz gribinin, pandemik influenza (H1N1) virüsünün neden olduğu domuz, kuş ve insan grip virüslerinin bir karışımı olarak ortaya çıkan yeni bir grip türü olduğuna söyledi.

Gribin tarihçesinden bahseden ve ilk olarak Mart 2009'da Meksika'da insanlar arasında görülmeye başlamasıyla hızla dünyaya yayıldığını söyleyen Dr. Yılmaz; Pandemik klinik belirtileri mevsimsel gripten farklı değildir. Ancak hızla yayılma özelliğine sahiptir. Pandemik klinik belirtileri mevsimsel gripten farklı değildir. Ancak hızla yayılma özelliğine sahiptir. Mevsimsel influenzadan en önemli farkı toplumun büyük kesiminin daha önceden bu ve benzeri olan virüslerle karşılaşmamış olmasıdır. Bu nedenle de dünya nüfusunun önemli bir kısmı hastalığa açıktır. Pandemik H1N1’in öldürme hızı binde 3-5 arasındadır. Bu normal influenzadan daha düşük orandadır” dedi.

Hastalığa yakalananlar arasında belli gruplarda ölüm oranının normal influenzaya göre daha yüksek olduğu görüşünü öne süren Yılmaz, hastalığın bugüne kadarki seyri incelendiğinde 6 ay – 24 yaş arası çocuk ve gençlerin daha çok etkilendiğinin görüldüğünü ve 65 yaş üzerindeki kişilere kolay buluşmamakta olduğunu kaydetti

Dr. Yılmaz, “Domuz gribi bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir. Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir. Domuz gribini tedavi eden ilaçlar bulunmaktadır bunlar da doktor tarafından önerilmedikçe alınmamalıdır. Hastalıktan korunmak için, çocuk genç yaş grubunun kişisel hijyene dikkat etmesi gerekir. Okullarda da hijyene önem verilmeli” diye sözlerine son verdi.”

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sarıkaya'da, Öğrencilere, Domuz, Gribi, Anlatıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5