Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 01:41 Bu haber 4162 kez okundu
 
Sarıkaya'da Göz Doktoru Enver Mirza Göreve Başladı
Yozgat’ın Sarıkaya İlçe Devlet Hastanesine atanan Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Enver Mirza hasta kabulüne başladı.
Sağlık Haberi


Mirza; vatandaşları göz tansiyonu hakkında uyardı. Dünyada yaklaşık 70 milyon kişinin glokom hastası olduğu, glokoma bağlı 7 milyon kişinin kör olduğu ve bunların yarısından çoğunun iki gözünü de kaybettiğini,Türkiye’de ise 1,5 milyon kişinin glokomu olduğu tahmin edildiğini  ancak bunun yaklaşık 300 bini düzenli tedavi aldığını söyleyen Mirza açıklamasında şunları söyledi; “Halk arasında "Göz Tansiyonu" ya da "Karasu Hastalığı" olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturabilmektedir.Glokomun teşhisi için ileri tetkikler gerekir” dedi.

Genel toplumda göz içi basıncı (GİB) 11-21 mmHg aralığındadır diyen Mirza; “Patolojik bir sınır olmamasına rağmen 21 mmHg normalin üst sınırı olarak görülmektedir. Bu değerin üstüne şüphe ile yaklaşmak gerekir. Ancak bazı hastalarda glokoma bağlı hasar 21 mmHg’nın altı değerlerde ortaya çıkarken bazı hastalarda ise GİB 30 mmHg olmasına rağmen hasar oluşmayabilir. GİB’nın asıl seviyesi glokoma bağlı hasarın oluşumunda önemli olsa da başka faktörler de önemlidir ve tetkik edilmeleri gerekir. 

Özelliklere kişilerde glokom hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için bu kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti amacıyla düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Göz sinirinin değerlendirlmesi için ileri tetkik gerekir.Göz sağlığı ihmale gelmez” diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sarıkaya'da, Göz, Doktoru, Enver, Mirza, Göreve, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5