Saraykent Sultan Hanı Termal Oteli açıldı
Haber
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 23:53
 
Saraykent Sultan Hanı Termal Oteli açıldı
Yozgat Saraykent İlçesinde yapımı tamamlanan Sultan Hanı Termal Oteli’nin açılışı gerçekleştirildi.
Kültür Haberi
Saraykent Sultan Hanı Termal Oteli açıldı

Yozgat Saraykent İlçesinde yapımı tamamlanan Sultan Hanı Termal Oteli’nin açılışı gerçekleştirildi.

 

Açılış törenine TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Yozgat Valisi Ziya Polat, Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Etem Sedef, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı ve Saraykent ilçe protokolü ile vatandaşlar da katıldı

Bozdağ yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Böylesi hayırlı ve yararlı bir eseri Saraykentimizin hizmetine sunma vesilesi ile sizlerle olmaktan dolayı Rabbime sonsuz hamd ediyorum. Saraykent Sultan Hanı Termal Tesisi adı gibi Sultan Hanı olan bir termal tesistir. Buradaki hanın ve kervansarayın 1239 Miladi Yılında Valide Sultan Melike Mahperi Hatun adına inşa edildiğini görüyoruz. İstanbul-Tebriz arasındaki anayol güzergahındaki bir tesistir. 1239 yıl sonra Mahperi Hatun Melike Sultan’ın torunları olarak ihya ediyoruz. 

SULTAN HANI DA AYAĞA KALDIRACAĞIZ

 

Bölge insanımızın ve bölge illerimizden gelen insanların buradan istifadesine vesile olacaktır. Termal tesisi ayağa kaldırdık. Şimdi de Sultan Hanı da ayağa kaldırmamız lazım. Sultan Hanı da ayağa kaldırmak tarihimize ve geleceğimize emanet etmek boynumuzun borcudur. Yeni hedefimiz bu hanı hanlara yakışır şekilde bu bölgeye kazandırmaktır. İnşallah burayı orijinal mimarisine uygun şekilde yeniden kazandıracağız. 

Saraykent için bugüne kadar ne dediysek yaptık, söz veripte yapmadığımız bir şey olmadı. Saraykent bugün eser siyasetinin merkezlerinden biri oldu. Okulları ile hastanesi ile belediyesi ile emniyeti ile sıcak asfaltı ile Saraykent yeniden inşa edildi. Doğalgaz yok, devlet hastaneniz yok, sıcak asfaltınız yok, imam hatip liseniz yok, mesleki teknik Anadolu liseniz yok, spor tesisleriniz yok, termal tesisleriniz yok, bunları çekip çıkarsanız Saraykent’te geriye ne kalıyor. Biz bunların hepsinin lafını etmeden Saraykent’imize kazandırmanın onurunu gururunu yaşıyoruz. 

 

 

Bu termal tesisin, Saraykent’in kadim rüyalarından birisi olan tesisin hayata geçirilmesinde katkısı olan hem milletvekillerimize hem de bürokrasimize, bu projenin temelini atan Abdülkadir Yazıcı Valimize, devlette devamlılık esastır diyen Kemal Yurtnaç ve Kadir çakır Valimize ve gece gündüz çalışıp bu hale getiren Ziya Polat valimize teşekkür ediyorum. İl Genel Meclisi karar alarak tahsisat yaptı, İl Genel Meclisimizin şimdiki ve geçmişteki başkan ve üyelerine teşekkür ediyorum. Saraykent kaymakamlarımıza da teşekkür ediyorum. 

 

 

Saraykent Belediye Başkanı Ahmet Öçal çok çalışkan bir başkan, Saraykent için şans olarak görüyorum. Gecesini gündüzüne katan, haramı helali bilen belediye başkanı Saraykent’i saray haline getirdi. Biz bundan sonra da Saraykent için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz 

 

 

Su akar Türk bakar atasözüne uygun olarak Yozgat’ta su akıyor biz Türkler’de bakıyorduk. Sorgun’da, Sarıkaya’da, Yerköy’de Akdağmadeni’nde ve Saraykent’te termal sular bulunuyor ancak istifade edemiyorduk. Bölgelerimizi termal turizm merkezi haline getirdik. Sarıkaya’da orijinal Roma Hamamını ortaya çıkardık. Sorgun termal tesisler ile turizm merkezi haline geldi. Saraykent’te bu tesisin faydasını bundan sonra görecektir. Yaparsak biz yaparız, bunları yapmakta Saraykentlilere şeref borcumuzdur. Biz borç ödüyoruz. Size minnet borcumuzu çalışarak, ter dökerek ödemeye devam ediyoruz. 

 

 

 

Her şey Saraykent’e layıktır, Saraykent ve Saraykentliler her şeyin en iyisine layıktır.

 

Türkiye son 20 yıldır büyük bir değişim yaşadı. Bundan sonra da yaşayacak. Türkiye’yi durdurmak isteyenler durduramadıklarını gördüler. Türkiye’yi durdurmanın yolunun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı indirmekten geçtiğini görüyorlar. Ekonomik saldırılar, terör saldırıları ve darbe teşebbüsünü gibi hadiseleri hep birlikte göğüsledik. Türkiye’yi durduramayacaklar. 2023’te sizlerin duaları ve destekleri ile Cumhur İttifakı, Cumhurun liderini tekrar 2023’te yeniden başkan seçecektir. Aziz milletimizin duası ve desteği bu gücü arkamıza koyacaktır. Saraykentlilere soruyorum. Toplam 15 seçim oldu. Adam utanır. 15 seçimi kaybedeni mi millet istemiyor yoksa 15 seçimi kazanını mı millet istemiyor? CHP yüzde 25’de patinaj yapıyor. 34 ile başladı şimdi 52. Bu millet Recep Tayyip Erdoğan’ı neden seçiyor diyenler Saraykent’e baksınlar, Sultan Hanı Termal Tesise baksınlar, Bozok Üniversitesi’ne baksınlar, bölünmüş yollara baksınlar, Diyanet Eğitim Merkezi’ne baksınlar, Adalet Eğitim Merkezine baksınlar, hızlı trene baksınlar, havaalanına baksınlar.  Milletin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı neden sevdiğini orada görecekler.”

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Saraykent, Sultan, Hanı, Termal, Oteli, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı