Haber Detayı
04 Kasım 2015 - Çarşamba 01:10 Bu haber 1114 kez okundu
 
Sağlığım İçin Hayır Diyorum
Yozgat’ın Sorgun ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Sorgun Bağımsız Gençler Grubu Erasmus+ KA1 Gençlik Değişimleri programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Sağlığım için Hayır diyorum! isimli projeyi 24-31 2015 tarihleri arasında Sorgun'da uygulandı.
Yaşam Haberi


Proje kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ziyaret ederek çeşitli aktivitelerle madde bağımlılığı konusunda toplumda farkındalık oluşması amaçlandı. 

Proje lideri Mikail Armut, projenin çalışmalarını ve amaçlarını şöyle açıkladı; 


“Bağımlılık; bir nesneye, kişiye, ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek veya bir başka iradenin güdümü altına girme durumu olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda madde bağımlılığı Ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri için oldukça önemli bir toplumsal sorun haline gelmiştir” dedi.


Araştırmalara göre, çocuk ve gençlerin madde kullanımı sayısının gün geçtikçe arttığına ve madde kullanım yaşının giderek düştüğünü söyleyen Armut, “Ülkemizde son yıllarda açıklanan raporlara göre gençler arasında uyuşturucu ve madde bağımlığının günden güne arttığını ve tehlike boyutuna ulaştığını ortaya koymaktadır.

Arkadaşlar arasında “Bir kereden bir şey olmaz” demesiyle başlayan bağımlılık süresi ne yazık ki zaman zaman ölümlerle sonuçlanmaktadır. Şüphesiz dünyanın en büyük sorunlarından biri olan madde bağımlılığı Yozgat’ında en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle 2014 yılında madde kullanımı ilimiz ve ilçemizde ciddi oranda artmıştır” diye söyledi. 


Projenin büyük amaçlarından bahseden Armut; “Uyuşturucuya hiç başlamadan gençlerimizi bilinçlendirmek ve bu konuda gençler arasında toplumsal duyarlılığı arttırmak mücadelede etmektir. Çünkü uyuşturucu ve maddenin bağımlısı olarak bir gencin tekrar topluma kazandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması oldukça zordur” diye ifade etti.

Yapılan faaliyetlerin sonucunu anlatan Armut son olarak, “Uyuşturucu ve madde bağımlılığının zararları konusunda toplumun bilinçlendirildiğini söyleyerek, Bu alanda çalışan veya konuyla ilgili olan kurum ve kuruluşlar ile birlikte madde bağımlılığı ile mücadele ederek gençlerimiz arasında kamuoyu oluşturuldu, Çocuk hakları ve madde bağımlılığı konularında gençler bilinçlendirildi. Ayrıca son yıllarda terör olayları ve Ankara’daki patlama ülkemize karşı bir önyargı oluşturmuştur. Tüm katılımcılar projeye gelirken bir endişe ve ön yargı ile şehrimize geldiler. Biz bu ön yargıları projemizle kırdığımızı düşünüyoruz.Faaliyetlerimizde atölye çalışmaları, simülasyonlar, sunumlar,  takım çalışmaları gibi yaygın ve sargın öğrenim metotları kullanıldı. Faaliyetimizin son gününde Avrupa Komisyonu tarafından bir eğitim deneyimi ve bir yaygın öğrenme dönemi olarak tanınmasını sağlayan ve proje süresince edindikleri bilgi, becerileri ve kazanımları kanıtlayan  youthpass sertifikası verildi” diye ifade etti.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sağlığım, İçin, Hayır, Diyorum,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5