Haber Detayı
25 Ağustos 2015 - Salı 22:54 Bu haber 1398 kez okundu
 
Sağlığım İçin Hayır Diyorum
Yozgat’ın Sorgun İlçesin Sorgun Bağımsız Gençler Grubu tarafından sunulan Erasmus+ KA1 Gençlik Değişimleri programı kapsamında asıl teması madde bağımlılığı olan “Sağlığım için HAYIR diyorum! / I Say NO For My Health” isimli proje Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi.
Kültür Haberi


ASIL TEMA MADDE BAĞIMLILIĞI

Proje Koordinatörü Mikail Armut yaptığı açıklamada; “Sorgun da 8 kişinin oluşturduğu bağımsız bir gençlik grubudur. Projemizin teması madde bağımlılığıdır. Projemiz 10-08-2015 başlamış bulunup, 10-01-2016 tarihinde sona erecektir. Projemiz Ekim ayında Sorgun’da 7 Ülkeden Türkiye, İtalya, Slovakya, Bulgaristan, Polonya, Romanya ve İspanyadan toplam 38 katılımcıyla birlikte uygulanacak” dedi.

ZAMAN ZAMAN ÖLÜMLERLE SONUÇLANIYOR

Bağımlılık; bir nesneye, kişiye, ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek veya bir başka iradenin güdümü altına girme durumu olarak tanımlanmaktadır diyen Proje Koordinatörü Mikail Armut; “Son yıllarda madde bağımlılığı ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri için oldukça önemli bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Araştırmalara göre, maalesef çocuk ve gençlerin madde kullanımı sayısının gün geçtikçe arttığına ve madde kullanım yaşının giderek düştüğünü görüyoruz. Ülkemizde son yıllarda açıklanan raporlara göre gençler arasında uyuşturucu ve madde bağımlığının günden güne arttığını ve tehlike boyutuna ulaştığını ortaya koymaktadır. Arkadaşlar arasında “Bir kereden bir şey olmaz” demesiyle başlayan bağımlılık süresi ne yazık ki zaman zaman ölümlerle sonuçlanmaktadır. Şüphesiz dünyanın en büyük sorunlarından biri olan madde bağımlılığı Yozgat’ında en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle 2014 yılında madde kullanımı ilimiz ve ilçemizde ciddi oranda artmıştır” diye ifade etti.

DİĞER BİR AMAÇ UYUŞTURUCUYA BAŞLANMADAN GENÇLERİ BİLİÇLENDİRMEK

Projemizin en büyük amaçlarından birinin uyuşturucuya hiç başlamadan gençleri bilinçlendirmek olduğunu söyleyen Armut; “Bu konuda gençler arasında toplumsal duyarlılığı arttırmak mücadelede etmektir. Çünkü uyuşturucu ve maddenin bağımlısı olarak bir gencin tekrar topluma kazandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması oldukça zordur. Ayrıca Gençleri; uyuşturucu ve madde bağımlılığının zararları konusunda bilinçlendirmek, Bu alanda çalışan veya konuyla ilgili olan kurum ve kuruluşlar ile birlikte madde bağımlılığı ile mücadele ederek gençlerimiz arasında kamuoyu oluşturmak, Çocuk hakları ve madde bağımlılığı konularında halka açık olarak faaliyetler yaparak farkındalık oluşturmak, Gençlerin Avrupa’da birlikte yaşayabilmek ve çalışabilmek için bir sorun teşkil etmeyeceğinin farkına varılmasını sağlamak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın etkilerini azaltmak, diğer ülkelerden gelen katılımcılarla iletişimimizi geliştirerek yeni faaliyetlerde bulunmak diğer amaçlarımızdır.

Faaliyetlerimizde atölye çalışmaları, simülasyonlar, sunumlar,  takım çalışmaları gibi yaygın ve sargın öğrenim metotları kullanılacaktır. Faaliyetimizin son gününde Avrupa Komisyonu tarafından bir eğitim deneyimi ve bir yaygın öğrenme dönemi olarak tanınmasını sağlayan ve proje süresince edindikleri bilgi, becerileri ve kazanımları youthpass sertifikası olarak katılımcılara verilecektir. Projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sağlığım, İçin, Hayır, Diyorum,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5