Haber Detayı
04 Haziran 2016 - Cumartesi 03:10 Bu haber 548 kez okundu
 
Ramazan Pazar Günü İlk Teravihle Başlıyor
Onbir Ayın Sultanı Ramazan, Pazar günü kılınacak ilk teravih namazı ile başlıyor. Aynı gece sahura kalkacak olan Müslüman Alemi Pazartesi günü ilk oruçlarını tutacak. Ramazan ayının başladığı 6 Haziran Pazartesi günü Yozgat'ta ilk iftar 20.17'de yapılacak.
Gündem Haberi


İslam dünyasının sabırsızlıkla beklediği Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayı 6 Haziran 2016 Pazartesi günü tutulacak ilk oruçla başlayacak. Bir ay boyunca Razamanı Şerif-i oruç, teravih namazı, fitre, zekat, tövbe ve istiğfar ile geçirecek olan müslümanlar  'Onbir ayın sultanı' için tüm hazırlıklarını tamamladılar. Yozgat genelinde birçok camide bir ay boyunca vaazlar, mukabeleler, hutbe programları düzenlenirken Yozgat Belediyesi tarafından ilk kez açılan iftar çadırlarında ihtiyaç sahipleri iftarlarını yapacaklar.

Ramazan ayında sadaka-i fıtırın Diyanet İşleri Başkanlığınca 15 TL olarak belirlendiğini hatırlatan Yozgat İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu, Ramazan ayı boyunca birçok camide hatimle teravih namazlarının ve mukabelelerin de okunacağını belirtti.

"KURAN-KERİM'İN İNMEYE BAŞLADIĞI AYDIR"

5 Haziran Pazar gecesi ilk Teravih namazının kılınacağını ve aynı gece sahura kalkarak 6 Haziran Pazartesi günü ilk Ramazan orucunun tutulacağını belirten Yozgat İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu, Ramazan ayını şu ifadelerle özetledi. Eroğlu: "Ramazan Ayı öyle bir aydır ki, İnsana insanlığını öğreten, kalpleri nuruyla aydınlatan, hak ile batılı birbirinden ayıran, insanlara hidayet rehberi ve şifa kaynağı Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başladı." şeklinde konuştu.

"MERAK EDİLEN KONULARA AÇIKLIK GETİRİLECEK"

Ramazan ayında vatandaşların merak ettikleri konularla ilgili akıllarında kalan sorulara cevap bulmaları için geçen sene olduğu gibi bu yıl da Yozgat Müftülüğü Alo 190 Fetva Hattı kurulacağını hatırlatan Eroğlu: "Vatandaşlarımız oruçla ilgili akıllarına takılan her türlü sorulara bu şekilde cevap bulacaklar ve bilinçlenecekler. Bu Alo Fetva Hattı için il ve ilçelerden vaizler görevlendirilecek ve sabah saat 09.00'dan başlayıp gece 23.00'a kadar vatandaşlara hizmet verecekler." ifadelerine yer verdi.

"FİTRE 15 LİRA"

Son olarak Ramazan ayının olmazsa olmazlarından sadaka-i fıtır konusuna da değinen Eroğlu, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği asgari sadaka-i fıtırın 15 TL olarak belirlendiğini söyledi. Sadakanın önemine de değinen Eroğlu: "Müslümanlar’ın yaradılışına bir şükür olmak üzere sevap kazanmak maksadıyla verdiği sadaka anlamına geliyor. Fitre, orucun kabulüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesile olarak görülüyor. Fıtır sadakası, yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye ve bayram gününde onların da sevinmelerine bir araç oluyor." açıklamalarına yer verdi.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ramazan, Pazar, Günü, İlk, Teravihle, Başlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5