Haber Detayı
26 Mayıs 2016 - Perşembe 02:42 Bu haber 1425 kez okundu
 
MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Yozgat Kamu Hastanaleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca Yozgat’ta başvuru yapan 343 Multiple Sklereoz Hastası (MS) olduğunu söyledi.
Sağlık Haberi


25 Mayıs Dünya Multiple Sklereoz (MS) günü nedeniyle Yozgat Kamu Hastanaleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yazılı açıklamada bulundu.

YOZGAT’TA 343 MS HASTASI VAR

Kurca, “Dünyada 2.3 Milyon, Türkiye’de 40 bin civarı Yozgat’ta başvuru yapan 343 Multiple Sklereoz Hastası (MS) olduğu biliniyor” diye söyledi.

Kurca yaptığı açıklamada şu sözlere yer verd;

Bir sinir sistemi hastalığı olan Multiple Sklereoza kadınların erkeklere göre daha fazla yakalandığını söyleyen Kurca, yaptığı açıklamada; “MS hastalığında; beyin, beyincik ve omurilikte seyreden sinir lifleri ve onların etrafındaki kılıflar etkilenmektedir.Bağışıklık sistemi kişinin kendi hücrelerini tanımayıp, vücuda yabancı madde girdiğini sanarak, yok etmeye çalışması sonucu vücudun kendine zarar vermesi olarak tanımlanıyor” dedi.

HANGİ YAŞ ARALIĞINDA GÖRÜNÜYOR

En çok karşılaşılan sorular arasında gelen, genetik faktörler etkili olmasının yanında bulaşıcılık söz konusu değildir diyen Kurca; “Hastalığa baktığımızda genellikle erişkinlerde 20-40 yaşlarında ortaya çıktığını, 15 yaşın altında ve 50 yaşın üstünde nadir görüldüğünü bilmekteyiz” diye ifade etti.

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Hastalığın belitilerinden bahseden Kurca; “Çift görme veya gözün irade dışı hareketi, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması, ellerin titremesi, mesane ve kalın bağırsak kontrolünün kaydı, dilde peltekleşme, konuşma bozukluları, aşırı halsizlik, uyuşma, karıncalanma hissi, ayakların sürüklenmesi, dengesizlik ve baş dönmesidir” diye söyledi.

TEŞHİS NASIL KONULUR?

MS hastalığın teşhisini koyabilmek için hastanın hikayesinin bilinmesi ve hekim muayenesi önemlidir. MR çekilmesi ve beyin omurilik sıvısının tahlil sonuçları MS hastalığı hakkında bilgi vermektedir.

Hekim tarafından verilen tedavinin düzenli kullanımı, sağlıklı beslenme,aşırı sıcakta uzun süre kalınmaması, rehabilitasyon önerilerinin düzenli yapılması dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

Bugün Multiple Sklerozun henüz kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, atakla ortaya çıkan nörolojik bulguların giderilmesi, atakların önlenmesi, kalıcı nörolojik bulguların önlenmesi mümkündür” dedi.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: MS hastalığı, MS Hastalığı belirtileri, hangi yaş aralığında görülü
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5