Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 01:58 Bu haber 178 kez okundu
 
Milletvekili Keven Yargıya başvuracak
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat'ta Özel Şifa Hastanesi'nin bulunduğu yerin satışı ve Yozgat Belediyesi'nin burayı az bir farkla alamaması ile ilgili açıklama yaptı.
Gündem Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat'ta Özel Şifa Hastanesi'nin bulunduğu yerin satışı ve Yozgat Belediyesi'nin burayı az bir farkla alamaması ile ilgili açıklama yaptı.

 

Yaptığı açıklamada Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse'nin açıklamalarına da yer veren Keven, yeşil alan statüsünde ki parselin olası bir imar değişikliğine karşı yargıya başvuracağını söyledi.

 

“Yozgat'ta Halk Bankası'nın mülkiyetine geçen Özel Şifa Hastanesi binasının elektronik ihale ile satışı gerçekleştirildi. Bu alanı Yozgat Belediyesi AKP Meclis Üyesi bir iş insanı satın aldı. Buraya kadar bir sorun yok gibi görünüyor. Ancak ihaleye giren Yozgat Belediyesi'nin 7.5 milyon liradan başlayıp 10.5 milyar liraya kadar teklif verdiği sonrada çekildiği görülüyor. Burası üzerinde atıl durumda bir eski hastane binası bulunan yeşil alan olarak değiştirilmiş 6038 metrekarelik bir arazi. Burası yeşil alan olduğu halde AKP’li Belediye Meclis Üyesi burası için 11.5 milyon lira vererek satın aldı. Belediye'nin burayı alacak bedeli veremeyip ihaleyi alamaması ve burayı kamuya ait bir alan haline getirememesi kamuoyunca düşündürücü bulunmaktadır. Yozgat Belediyesi 1 milyon lirayı nasıl bulamadı? Merak edilen konu; bitişiğinde Valilik binası bulunuyor oluşundan dolayı bugüne kadar defalarca duyurusu ve haberi yapılan 'otopark ve sosyal tesis gibi kamuya açık bir tesis yapılacağı' haberlerinin tamamen boşa düşmesidir. Buna kim sebep olmuştur? Belediye'nin burayı alabilecek teklifi vermemesinin sebebi nedir? Belediye Başkanı Celal Köse bir açıklama yaptı dedi ki ‘bu durum hukuki olabilir ama bu meclis üyesinin ihaleye girmemesi lazımdı’ Bunu AKP grubunun mecliste ki en üst konumda bulunan biri söylüyor ve kendi parti grubunda ki bir kişiyi burayı almaktan vaz geçiremiyor. Yozgat'ta yüzlerce girişimci iş insanı var. Bunca insan yeşil alan olarak belirlenmiş bir yere gidip 11.5 milyon lira gibi yüksek bir rakam verip satın almıyor. Ama ne hikmetse meclis üyesi tüm itirazlara rağmen ihaleye girip satın alıyor. Bu durumu tüm Yozgat olarak sorgulamak zorundayız. Çocuklarınıza yeşil alanlarına yüksek apartmanlar dikilmiş bir Yozgat bırakmak istemiyorsanız sorgulamak zorundasınız.” diye konuştu.

 

Yeşil alanların imar değişikliğiyle konut veya ticaret alanı yapıldığını belirten Keven, ‘Ülkemizde yüzlerce imar yolsuzluğu örneği yaşandı yaşanıyor. Yozgat'ta da birçok kamu arazisine yapıldığı gibi buraya çok katlı konut imarı verilerek bu parselde büyük bir rant mı hazırlanmaktadır’ diye sordu.

 

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse'nin yaptığı açıklamada yeşil alanın kesinlikle değiştirilmeyeceği sözü üzerine Yozgat Milletvekili Ali Keven, ‘burada gidilecek her türlü imar değişikliğinin takipçisi olacağımın ve işlenecek bir kent suçunu yargıya taşıyacağımın bilinmesini isterim. Yozgat Belediyesi veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla burasının imar durumunun değiştirilmesi hakkında Cumhuriyet Halk Partisi olarak takipçisi olacağız.” dedi.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat Belediyesi, Ali Keven, Şifa Hastanesi, ihale,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5