Haber Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 21:22 Bu haber 679 kez okundu
 
MHP Yozgat Milletvekili Sedef, Kabalı'da yaşanan olaylara kayıtsız kalmadı
Bu gün bizi arayan ilçe başkanımız ve köylülerimizden yaşadıkları sıkıntıları öğrendik diyen MHP Yozgat Milletvekili İ. Ethem Sedef; “İşletmeci firmanın neredeyse her yıl köylülerimizden kiraladıkları arazilerin bedelini vaktinde ödemeyerek mağduriyet yaşattıklarını öğrendim” dedi.
Gündem Haberi


Bu gün bizi arayan ilçe başkanımız ve köylülerimizden yaşadıkları sıkıntıları öğrendik diyen MHP Yozgat Milletvekili İ. Ethem Sedef; “İşletmeci firmanın neredeyse her yıl köylülerimizden kiraladıkları arazilerin bedelini vaktinde ödemeyerek mağduriyet yaşattıklarını öğrendim” dedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ. Ethem Sedef Kadışehri ilçesi Kabalı köyünde yaşanan 600 köylünün mağdur olmasına kayıtsız kalmadı.

 

Milletvekili Sedef; “Kadışehri ilçemiz Kabalı köyünde örnek bir proje yürütülmekte. İlimiz Yozgat açısından önemsediğimiz, değer verdiğimiz, adı da üstünde örnek bir projeydi. “Meyvecilik Entegrasyon Projesi”.

 

Köyde yaşayan 600 çiftçinin arazileri birleştirilerek devasa bir meyve bahçesi meydana getirildi. Araziler ilçe Kaymakamlığı marifeti ile köylülerimizden kiralandı. Daha sonra işletmesi özel bir şirkete devredilerek faaliyetler sürdürüldü.

 

BU 600 AİLE NE YAPACAK?

 

Bu gün bizi arayan ilçe başkanımız ve köylülerimizden yaşadıkları sıkıntıları öğrendik. İşletmeci firmanın neredeyse her yıl köylülerimizden kiraladıkları arazilerin bedelini vaktinde ödemeyerek mağduriyet yaşattıklarını öğrendim. 

 

Çiftçinin elindeki tüm araziyi alacaksın. Arazisi olmadığı için yem, saman gibi girdileri üretemediğinden hayvancılık yapma imkân ve kabiliyetleri de ortadan kalkacak. Arazisinin kirasını ödemezseniz bu 600 aile ne yapacak.

 

ÇÖZÜM YOLLARI ARAYACAĞIZ

 

Konuyu Sayın Valimiz ile görüşüp çözüm yolları arayacağız. Köylümüz müsterih olsun bu firma işletmeyi yapamıyorsa yapacak birileri bulunur ya da köylümüz kendisi işletir.

 

Şahsım adına bu projeyi çok önemsiyordum. 2020 yılı Tarım Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde Partim MHP adına yaptığım konuşmada bu projeyi tüm milletvekillerimize örnek göstermiştim.

 

Konuşmamda “Şehrim Yozgat'ta örnek bir proje var: Meyvecilik Entegrasyon Projesi. Yozgat'ımızın Kadışehri Kabalı köyünde uygulanan bu projeyle 1.800 parsel birleştirilerek 5.640 dekar büyüklüğünde devasa bir meyve bahçesi oluşturuldu. Bu alandan çok olumlu sonuçlar alınıyor. Hatta bu diğer ilçelerimizde 14 ilçemizde ve ülkemizin diğer bölgelerinde de uygulanırsa ülkemiz adına faydalar sağlayacağını düşünüyoruz”demiştim.

 

Örnek proje böyle heba edilir köylümüz mağdur edilirse, bu proje başka yerlerde uygulanamaz hale gelir.

 

Ülkemiz için örnek gösterdiğimiz bu projeyi kimsenin heba etmesine izin verilmemelidir.”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Kabalı, Ethem Sedef, MHP, Yozgat Milletvekili
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5