Haber Detayı
06 Ağustos 2016 - Cumartesi 09:45 Bu haber 1015 kez okundu
 
Meydanda Lezzetli Etkinlik
17’nci Sürmeli etkinlikleri kapsamında Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar odası meydanda vatandaşlara Yozgat’ın tescilli yöresel yemeği olan Desti Kebabı’nı vatandaşlara ikram etti.
Kültür Haberi


Yozgat’ın tescilli yemeği Desti Kebabı, Sürmeli Kültür ve Sosyal Etkinliklerine de tat verdi. Belediye tarafından organize edilen, Lokantacılar ve Kahveciler Odası üyeleri tarafından özenle hazırlanan testi kebapları,  Vali Kemal Yurtnaç, AK Parti Milletvekili Yusuf Başer ve Belediye Başkanı Kazım Arslan tarafından halka ikram edildi.

Yozgat’ın tescilli yemeği ve zengin yemek kültürünü Türkiye’ye tanıtmak için alanda pişirilen Testi Kebabı  afiyetle yenildi.

MEYDANDA LEZZETLİ ETKİNLİK

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinliğe Vali Kemal Yurtnaç, AKP milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Arslan, Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesi bir açıklama yapan Vali Kemal Yurtnaç, “Yozgat Belediyemiz tarafından 17. Düzenlenen kültür sanat etkinliklerinde bugün desti kebabı yapılıyor. Bunları Yozgat’a tanıtmadan ziyade Yozgat dışına tanıtacağız. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu etkinlikler büyüteceğiz ki Yozgat dışından milletimiz testi yemeye gelecek. Bizimde amacımız burada tadına bakacağız ve halkımıza tattıracağız. Belediyemizin tanıtım açısından yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

ARSLAN: “YOZGAT’IN ZENGİN BİR MUTFAK KÜLTÜRÜ VAR”

Belediye Başkan Kazım Arslan, “Şehirlerin bir takım özellikleri var. Her vesile ile bu özelliklerini kültürel özelliklerini yaşatmak lazım. Bu noktada yemek kültürü de bu özelliklerden birisidir. Bu noktada Yozgat’a baktığımız zaman bazı yemeklerin Türkiye’nin diğer yerlerinden daha fazla öne çıktığını görüyoruz. Arabaşı, tandır kebabı testi kebabı gibi özellikle testi kebabı olarak Yozgat’tan başka bir yerde yapılmayan bir yemeğimiz. Biz bunu tanıtmak istiyoruz. Bu tanıtımın Yozgat’a artı değeri olacaktır. Katma değer olarak dönecektir. Genelde de sürmeli etkinlikleri kapsamında yapıyoruz. Önceki yıllarda bunu yarışma olarak yapıyorduk. Yarışma olarak değil lokantacılar odası ile yaptığımız görüşmeler neticesinde sunum olarak yapmayı düşündük. Bütün lokantalarımızın aşçıları testileri hazırladı. Hazırlanan testileri hemşerilerimize sunacağız” diye konuştu.

REKOR DENEMESİ YAPILACAK

Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşkun, “Yozgat’ta sürmeli festivali etkinlikleri olarak bu yıl biz Lokantacılar Odası olarak testi festivalini yapıyoruz. Biz bunu sürekli hale getirmeye başladık. Bunu adet haline getirerek yöresel yemeğimizi tanıtmaktır. Biz daha sonrasında bin tane testi yaparak gines rekorlar kitabına girmek için çalışıyoruz. İnşallah yakın zamanda o da olacak” dedi.

Cumhuriyet Meydanında kurulan ocakta pişirilen destiyi kıran Vali Kemal Yurtnaç, Milletvekili Yusuf Başer ve Belediye Başkanı Kazım Arslan daha sonra vatandaşlara pilav ve kebap ikram etti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Meydanda, Lezzetli, Etkinlik,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5