Haber Detayı
26 Şubat 2016 - Cuma 02:39 Bu haber 928 kez okundu
 
Mesnevi Sohbetler Devam Ediyor
Yozgat Belediyesi ve Bozok Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve ilgi geçen hafta düzenlenen Mesnevi Sohbetler'in bu haftaki konuğu Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse oldu.
Kültür Haberi


Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan Mesnevi Sohbet’te Mesnevî’nin didaktik bir eser olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özköse, Mesnevî’nin ahlaki öğretileri ön plana çıkaran ve hikâye üslubunu manzum kıvamda beyan kılan bir eser olması bakımından önemli olduğunun altını çizdi.

Mesnevî’nin dini, felsefi, ahlaki ve içtimai konuların çeşitli hikâyeler etrafında işlendiğini belirten Prof. Dr. Özköse, 25 binin üzerinde beyit içeren ve 6 defterden oluşan Mesnevî’nin 800 yıldır mayalandığını ve yankılandığını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Kadir Özköse konuşmasının devamında şunları söyledi : “Mevlânâ Celâleddin-i Rûmi, Mesnevî’de hikaye içinde hikaye anlatır, derken başka bir olayı hatırlar, onun derinine inerek geçmişi ve geleceği anlatır. İleri bir görüş ve anlayışla, gereken dünyayı, gereken yaşayışı, ilahi ve insani aşkı, birliği beraberliği de gözler önüne serer. Kendisi “Mesnevî” için şöyle demektedir: ‘Gönüllere şifa, hüzünlere ciladır. Kur’an’ı iyiden iyiye açar, açıklar, rızıkları genişletir, bollaştırır, huyları temizler, güzelleştirir, tertemiz kişilerden başkasının dokunmasına meydan verilmez.’

Prof. Dr. Özköse,  Mesnevî’nin içinde kullanılan semboller, hikayeler, alegoriler, yorum ve tespitleri Şeyh İsmail Ankaravi, Abdullah Efendi, Sofyalı Bali Efendi, Ahmet Avni Konuk,  Abidin Paşa, Abdulkadir Gölpınarlı, Tahirul Mevlevi ve Kenan Refai Hazretleri’nin Mesnevî şerhlerinden faydalanarak dersi sunduğunu sözlerine ekledi.  

Mevlana’nın, Anadolu’nun bağrından fışkıran bir ilim, irfan, edep, hikmet deryası bir Türk-İslam büyüğü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özköse, günümüzde batıda Mevlana ekolünün, ilgisinin ve istifade etme çabasının her geçen arttığını sözlerine ekledi.

Program Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Atlı tarafından verilen ney dinletisi ile sona erdi.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Mesnevi, Sohbetler, Devam, Ediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5