Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, Erdoğan'ın Tezi Çöktü
Haber
22 Ocak 2022 - Cumartesi 01:11
 
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, Erdoğan'ın Tezi Çöktü
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yozgat'ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yozgat ve ülke gündemi hakkında açıklamalarda bulunan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine atıfta bulunarak, faiz düşecek, kurlar artacak. Dolayısıyla ihracat yapıp cari açığı kapatacaktır. Öyleyse merkez bankasının faizini niye düşürmedin? Bunun bir yalan olduğunu hepimiz gördük. Erdoğan’ın tezi de çöktü, ekonomik model de çöktü. ” dedi.
Siyaset Haberi
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, Erdoğan'ın Tezi Çöktü

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yozgat'ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yozgat ve ülke gündemi hakkında açıklamalarda bulunan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine atıfta bulunarak, faiz düşecek, kurlar artacak. Dolayısıyla ihracat yapıp cari açığı kapatacaktır. Öyleyse merkez bankasının faizini niye düşürmedin? Bunun bir yalan olduğunu hepimiz gördük. Erdoğan’ın tezi de çöktü, ekonomik model de çöktü. ” dedi.

 

YOZGAT’TA HENÜZ ÖRGÜTÜMÜZÜ KURMADIK

 
İnce, Memleket Partisinin 6 Şubat 2022'den sonra yapılacak bütün seçimlere katılabileceğini, Yüksek Seçim Kurulu Ocak ayı başında seçime girecek partileri açıkladı, bizim adımızı söylemedi. “ diyen İnce açıklamasının devamında, “Normal, o doğru, biz 6 Şubat'tan itibaren seçime girme hakkını kazanıyoruz. Bir siyasi partinin 41 ilde örgütlenmesini tamamlayıp aradan 6 ay geçmesi gerekiyor. Biz şu an 58 ilde örgütlüyüz. 41 ili tamamladıktan sonra 180 gün geçmesi gerekiyor, bizim 180 günümüz 6 Şubat 2022'de doluyor. 6 Şubat’tan sonra yeniden bir liste oluşturulacak. Orada bizim adımızda zikredilecek. Bu pazar seçim olsa geremiyoruz ama 6 Şubat'tansonraki her seçime girebiliyoruz. Ne zaman yapılırsa yapılsın biz zamanımızı doldurmuş oluyoruz. Yozgat'ta henüz örgütümüzü kuramadık, çok yakında kuracağız. Kayseri’de de kuramamıştık. Gittik Kayseri’ye dolaştık. 10 gün içerisinde kurduk. Çok yakında kuracağımız için öne alıyoruz” diye ifade etti.

 


YOZGAT İKTİDARIN DESTEĞİNİ ALAMAYAN BİR KENT

 

Yozgat iktidara verdiği desteği alamayan bir kent olduğunu belirten Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Belediye veriyor, milletvekili veriyor ama sürekli nüfus azalıyor. Nüfus neden azalır. Bir Yozgatlıya göre dünyanın en güzel yeri Yozgat’tır. Herkes doğup büyüdüğü yeri sever. Yozgatlı neden terk eder memleketini. Geçinemediği için terk ediyor. Başka türlü neden terk etsin ki. Demek ki Yozgatlı iktidara 20 yıldır her şeyi vermiş. Ama hakkını alamamış. Onun için Yozgatlıdan istediğimiz bu iktidarı gönderirken bu muhalefeti de göndermesidir. İkisini toptan temizlik yaparsan en güzeli olur diye düşünüyorum” ddiye söyledi. 

 


İKTİDAR OLDUĞUMUZDA ÖZELLEŞTİRMELERi MASAYA YATIRACAĞIZ 


 
İnce, “Bizim anayasamızda özelleştirme de devletleştirme de var. Özelleştirme rekabete açmak için yapılır. Tekel olan konular özelleştirilmez. Devletin elinde olan bir konu özel sektörün insafına bırakılamaz. O sektörde birden fazla firma varsa sen özelleştirebilirsin. Ama sadece devletin elinde olan bir iş özelleştirilmez. Devlet bir yönde insaflıdır. Ama o özel sektörün insafına terk edilemez. 70 milyar dolar civarında özelleştirme yaptılar. Bunların pek çoğu yanlış yapıldı. Bir Yozgatlı buradan 
İstanbul’a gitse 3 köprüden geçebilir. Fatih Sultan Mehmet, Boğaziçi ve Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçeceksin. Demirel’in yaptığı Boğaz içi köprüsü, Özal’ın yaptığı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve üçüncüsü de Erdoğan’ın yaptığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Geçişlerde biri 10 lira iken, diğeri 100 lira ise bu sorgulanmayacak mı? Bunları yeniden masaya yatıracağız. İktidar değişikliği olduğunda biz iktidar olduğumuzda bunları masaya yatıracağız. Neden Demirel’in ki 10 lira da seninki 100 lira diye soracağız” 

 

 

ERDOĞAN’IN TEZİ ÇÖKTÜ

 

Hükümetin politikalarını eleştiren İnce, “Erdoğan’ın bir tezi vardı. Enflasyon sebep faiz sonuçtu. Benzin, mazot, dolar, faiz 14. Ben ekonomistim diyordu. Faiz düşerken enflasyon düşecekti. Ama düşmedi. Merkez bankasının politika faizinin 14 lira olduğuna bakmadı. Gidin bankalara faizi görürsünüz. Çiftçinin borcunu isterken nas aklına gelmiyor. Öğrencinin kredi borcunu isterken aklına gelmiyor. Merkez Bankası’nın aklına gelse o da bir işe yaramıyor. Faiz düşecek, kurlar artacak. Dolayısıyla ihracat yapıp cari açığı kapatacaktır. Öyleyse merkez bankasının faizini niye düşürmedin? Bunun bir yalan olduğunu hepimiz gördük. Erdoğan’ın tezi de çöktü, ekonomik model de çöktü. Kala kala Birleşik Arap Emir sıva anlaşmasına hatır çekine kaldık. Türkiye’de yaşanan çöküntü, ekonomik ve derin buhran dış güçlerin eseri değil akılsızlığın beceriksiz
yönetimin eseridir. Sorunlu olarak cihan harbini, 99 yılındaki depremi göstermesi, 2001 krizini göstermesi de işin cabasıdır” dedi.

BU İYİLİK TRENİ NE YAZIK Kİ YOZGAT'A HİÇ UĞRAMAZ


Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Türkiye derin yoksulluk, ekonomik buhran yaşarken diğer tarafta eli açık cömert bir Cumhurbaşkanımız var. Somali’nin IMF borcunu ödüyor. Afganistan’da 700 ton gıda yardımı gönderiyor. İyilik treni imiş. Türkiye büyük devlettir. Tabi ki yardım eder ama milletimiz aç, yoksul. Bu iyilik treni ne yazık ki Yozgat’a hiç uğramaz. Türkiye’yi duvara toslatan bir iktidar var. Ama umut olamayan bir muhalefet var. Muhalefet önümüzdeki günlerde milletimize bir reçete sunacak ama henüz masadaki oturma düzenini çözemediler. Önce kim konuşacak, masanın kenarına, köşesine, ortasına kim oturacak, bunu çözemediler. Allah'tan yeni kurulmuş bir parti ekonomi programı hazırlamış da şimdi oturup 6 parti bunu tartışacaklarmış. Yani 100 yıllık parti ne işe yarar, doğrusu anlamış değilim. Onun hazırladığı 
ekonomik programın içinde de emin olun üretim yok, çiftçinin desteklenmesi yok, gelecek yok, bilim yok, hukuk yok, liyakat yok. Ne var, ben daha iyi borç bulurum politikası. Yazık, günah. Onun için biz Memleket Partisi olarak “ne Cumhur ne Millet, tek yol Memleket” diyoruz. Tek başımıza iktidar olmak için yollara düştük, bunu başaracağız, buna inanıyorum, zamanımız var, bunu milletimize anlatacağız" dedi.

 
İnce, “Seçimlerin iktidar başarısız olduğu için değil muhalefetin daha iyi yapacağı anlaşıldığı zaman kazanılır. Bu iktidar başarısız onun için seçim kazanırız mantığı doğru bir mantık değil. İktidar başarısız olduğu için değil, muhalefet daha iyisini yaparım anlattığı zaman seçim kazanılır. Biz onun için daha iyisini anlatmaya çalışıyoruz. 


Ekonomiyi batıran Erdoğan’dır. 20 yılın sonunda geldiğimiz nokta budur. Gençler umudunu yitirmiş ve yurt dışı hayalleri kurmaktadır. Doktorlarımız, pilotlarımız memleketimizi terk etmektedir. Yazılı puanlarından 95 puan alan çocuklar vicdansızca, ahlaksızca mülakatta elenmektedir” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Memleket Partisi, Muharrem İnce, Genel Başkan, Yozgat, ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı