Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 02:07 Bu haber 128 kez okundu
 
Kurbanlık Hayvanlar şehir dışına nasıl sevk edilecek? neler gerekli?
Kurban Bayramı nedeniyle Yozgat’tan il dışına sevk edilecek büyükbaş hayvanlar sevk işlemleri için Yozgat Tarım ve Orman İl müdürlüğünden yada ilçe müdürlüklerinden gelerek hayvanların sevki için önceden pasaportlarının alınması gerekiyor. Ayrıca İl dışına sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise nakil esnasında veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunluluğu var.
Gündem Haberi


Kurban Bayramı nedeniyle Yozgat’tan il dışına sevk edilecek büyükbaş hayvanlar sevk işlemleri için Yozgat Tarım ve Orman İl müdürlüğünden yada ilçe müdürlüklerinden gelerek hayvanların sevki için önceden pasaportlarının alınması gerekiyor.  Ayrıca İl dışına sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise nakil esnasında veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunluluğu var.

 

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık hayvanlarını il dışına sevk edecek olan vatandaşlar için nasıl sev edileceğine dair kurallar şekillendi.

 

Yozgat Tarım ve Orman İl müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 

MAĞDUR OLMAMAK İÇİN HAYCANLARIN PASAPORTLARINI ALIN

 

2020 yılı Kurban Bayramını 31.07.2020 tarihinde idrak edilecektir. İlimizden başka illere kurbanlık hayvan  sevk edecek yetiştiricilerimizin büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kulak küpe numaraları ile İl/İlçe Müdürlüklerimize gelmeleri, sevk edilecek büyükbaş hayvanların pasaportlarını önceden alarak sevk zamanında mağduriyet yaşamamaları adına büyük önem arz etmektedir. 

 

KRİTERLER YERİNE GERİRİLMELİDİR

 

Kurban Bayramı öncesinde yaşanacak olan yoğun hayvan hareketleri nedeni ile hayvan hastalıklarının İller arasında yayılma riski bulunmaktadır. Bu nedenle kurbanlık olarak sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hayvan sağlığı açısından belli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

 

2020 yılı Kurban Bayramında il dışına Sevk edilecek sığır cinsi hayvanlar şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az iki kere aşılanmış ve ikinci aşılama son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır. İkinci aşılama son 6 ay içerisinde yapılmamış ise şap aşısı yapılacak ve aşılama tarihinden 21 gün sonra sevkine izin verilecektir. Sığır cinsi hayvanlar ayrıca Sığırların Nodüler Ekzantem (LSD) Hastalığına karşı da 2020 yılı içerisinde Çiçek Aşısı ile aşılanmış olma şartı aranmaktadır.

 

Kurbanlık olarak il dışına sevk edilecek küçükbaş hayvanlar, Şap aşısı ile aşılanacak ve aşılama tatbik tarihinden en az 7 (yedi) gün sonra sevklerine izin verilecek, koyun keçi türü hayvanların sevklerinde ayrıca hayatları boyunca en az bir kez Koyun-Keçi Vebası (PPR) aşısı ile aşılanmış olması şartı aranacaktır. Sevk edilecek koyun keçi türü hayvanlara daha önce PPR aşısı yapılmamış ise aşı yapıldıktan 21 gün sonra sevkine izin verilecektir. Aksi takdirde sevkine izin verilmeyecektir.

 

Kulak küpeleri takılmış, yıl içerisinde Şap ve Çiçek aşıları yapılmış büyükbaş hayvanlar ile şap ve koyun-keçi vebası aşısı yapılmış küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak sevklerine izin verilecektir. Bu şartlara haiz hayvanların il içi nakillerinde büyükbaş hayvanlarda pasaport, küçükbaş hayvanlarda ise nakil belgesi hazırda bulundurulacaktır.

 

SAĞLIK RAPORU ZORUNLU

 

İl dışına sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise nakil esnasında veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunludur.

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli Veteriner Hekimler tarafından kurban bayramına kadar olan süreçte kolluk kuvvetleri ile koordineli bir şekilde yol kontrolleri yapacaklardır.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: kurbanlık, pasaport, küpe, sağlık raporu
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5