Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 01:03 Bu haber 74 kez okundu
 
KOP, Küçük ama etkili meyvelerini toplamaya başladı
KOP İdaresi Başkanlığı tarafından KOP SOGEP kapsamında desteklenen Tekstil Atölyelerinde koruyucu yüz maskesi üretimi yapılmaya başlandı.
Gündem Haberi


KOP İdaresi Başkanlığı tarafından KOP SOGEP kapsamında desteklenen Tekstil Atölyelerinde koruyucu yüz maskesi üretimi yapılmaya başlandı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresinin bölgeyi oluşturan Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinde gerçekleştirdiği küçük ama etkili dokunuşlar bugün meyvesini veriyor.

 

Konya’nın Ereğli İlçesinde dezavantajlı kadınların sosyal hayata katılımlarını sağlamak, aile ekonomilerine katkıda bulunmalarını temin etmek ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için başlatılan ‘KOP ile Üreten Kadınlar Projesi” bugün tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüsle (Kovid19) mücadelede günümüzün kahraman kadınlarını gün yüzüne çıkarıyor. Eğitimlerini tamamlayan kadınlar ücretsiz olarak ilk etapta günlük 3 bin maske üretiyor. 

 

 

“Hayatı Değişenler, Değişime Destek Veriyor”

 

KOP Sosyal Gelişim Projesi (KOPSOGEP) kapsamında 2019 yılında hibe finansman desteği sağlanan ve Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen ‘KOP ile Üreten Kadınlar Projesi’nin 680 saatlik dikiş eğitimini tamamlayan 18-50 yaş arası 20 kadın kursiyer, tüm dünyayı etkileyen yeni tip Koronavirüs salgınıyla mücadele eden kahraman Türk Sağlık Ordusunun maske ihtiyacını karşılamak üzere harekete geçti.

 

Eğitime verilen ara ile Ereğli Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Moda Tasarım Teknolojisi atölyelerinde işbaşı yapan kadın kursiyerler, ilk etapta Ereğli Devlet Hastanesinde kullanılmak üzere bedelsiz olarak maske üretimi yapacak. Bugüne kadar 35 bin koruyucu yüz maskesi üreten ve gönüllülük esasıyla hareket eden kadınlar, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından gelen ihtiyaçları da karşılamak için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

 

 

Beyşehir’de KOP İdaresi destekleriyle kurulan Beyşehir Belediyesi tarafından yürütülen KOP Tekstil Atölyesinde Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle kamu kurumlarının ve vatandaşların ihtiyacını karşılamak amacıyla maske üretimi yapıyor. Başlatılan çalışma ile vatandaşlara tek kullanımlık günlük 10-15 bin adet arası maske üretimi gerçekleştirmeyi hedefleniyor.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: KOP, Konya Ovası Projesi, Yozgat, KOPSOGEP
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5