Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 01:29 Bu haber 108 kez okundu
 
Keven, Çiftçimiz Doğal Afet ve İthalat Mağduru
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, aşırı sıcaklık, kuraklık ve dolu afeti yaşayan çiftçilerin taleplerini TBMM’de gündeme taşıdı.
Ekonomi Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, aşırı sıcaklık, kuraklık ve dolu afeti yaşayan çiftçilerin taleplerini TBMM’de gündeme taşıdı.

 

Aşırı sıcaklık, kuraklık ve dolu afetleriyle baş başa bırakılan çiftçilerin yardım eli beklediğini ifade eden Keven, Yozgat Boğazlıyan’da gerçekleşen dolu afetinde zarar gören çiftçilerin borçları ertelensin dedi.

 

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven yaptığı açıklamada; “Yozgat Boğazlıyan ilçemizde dolu afetinde zarar gören çiftçilerimize tekrar geçmiş olsun diliyorum. 11 bin dekar tarım arazisi büyük ölçüde zarar gördü. TARSİM Sigorta eksperleri zarar gören tarlalarda yüzde 10 ile yüzde 17 arasında zarar oranı yazmaktadır. Bu oran çiftçimizin gördüğü zararın çok çok altındadır. TARSİM çiftçilerin beklentisini karşılayamıyor. Ayrıca mülkiyet durumundan dolayı sigortası bulunmayan veya kiralama yoluyla ekim yapılan tarlalarda mağduriyet nasıl giderilecek? Sigorta yaptıramayan çiftçinin zararı nasıl karşılanacak?” diye soran Ali Keven, çiftçiye destek paketi açıklanmasını istedi.

 

“Çiftçimiz bir taraftan aşırı sıcaklık ve dolu afetiyle mücadele ediyor bir taraftan da AKP iktidarının ithalata dayalı hatalı tarım politikalarıyla mücadele ediyor. Bu sene birçok bölgede gerçekleşen aşırı sıcaklık ve dolu afetlerinden dolayı mahsul alamayacak olan çiftçilerimizin borçlarını gelin faizsiz erteleyelim. Çiftçiye destek ve yardım paketi açıklayalım. İthalat yapılan ülkelerin çiftçilerini değil birazda kendi öz çiftçimizi sevindirelim.” diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ali Keven, Çiftçi, Dolu, Afet, kuraklık, mağduriyet, CHP, Yozgat Milletvekil
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5