Haber Detayı
01 Ekim 2015 - Perşembe 01:51 Bu haber 1145 kez okundu
 
Kayalar, Daha Yapacak Çok İşimiz Var
Yozgat'tan bağımsız aday olan eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesisleri gezip, bilgi aldı, çalışanlarla bir araya gelip, sohbet etti.
Siyaset Haberi


Yozgat'tan bağımsız aday olan Tarım, Orman ve Köyişleri ve Maliye eski bakanlarından Lütfullah Kayalar, Organize Sanayi Bölgesi'ni gezdi, üretimlerine devam eden işletmeler hakkında bilgiler alıp, çalışanlarla sohbet etti. Kayalar, Yozgat'ın kalkınması ve istihdam alanlarının çoğalabilmesi için gerekli olan altyapıyı hazırlayıp, teşvik yasasının çıkarılması, Yozgat'ın da buna dahil edilmesini sağladıklarını belirterek, bu yöndeki çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Kayalar, bakanlık görevinde bulunduğu dönemde istihdama yönelik yatırımların gelebilmesi amacıyla hazırlanan OHAL Teşvik Yasasına Yozgat'ı da dahil ettirdiklerini, ardından da bir günde 19 tesisin temelinin atıldığını hatırlattı. Kayalar, ''Atılan 19 tesisin temelinden sonra da yeni tesislerin kurulması için temeller atıldı. Şimdi buradaki tesislerde insanlarımız çalışıyor. Bugüne kadar Yozgat'ın ihtiyaçlarının karşılanması noktasında elimizden geleni yapmaya çalıştık, bundan sonra da yapmak bizim asli görevlerimizdendir. Daha önce başlayıp da tamamlayamadığımız çalışmalarımız var, bunları tamamlamak üzere Yozgat'tan bağımsız aday oldum. 1 Kasım sonrasında yeni bir siyasi oluşum gündemde, bizler de bunun ateşleyicisi konumunda olmak üzere önce Yozgatlıdan destek istiyoruz'' dedi.

Kayalar'a OSB ziyaretinde eşlik eden Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık da, Kayalar'ın OSB'nin kuruluşunda büyük emeğinin olduğuna vurgu yaparak, OSB'yi ziyaret etmek isteyen tüm siyasilere de eşlik etmekten gurur duyacağını ifade etti. Özışık, Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluşunda büyük emeği olan Kayalar'ın, bir günde 19 tesisin temelinin atılmasını da sağladığını bildirdi. Özışık, ''Sayın Kayalar, bu temellerin atılabilmesi için o dönemde uygulanan teşvik yasasının çıkmasını ve Yozgat'ın da o teşvik kapsamına alınması sağlamıştır. Maalesef 2009 ve 2013 yılında açıklanan teşvik yasalarında Yozgat aynı avantajları göremediği için yeterince yatırım alamamış ama kendi iç dinamikleriyle, bizlerin çabalarıyla her yıl bir iki tesis büyüyerek, bugün 31 tesise ve yaklaşık bin 500 çalışana ulaşmıştır. Organize Sanayi küçük adımlarla büyümeye devam etmektedir. Yeni bir kapsamlı teşvik yasası ile bu büyümeyi daha da hızlandırabileceğimizi düşünüyorum'' diye konuştu.

Bazı yatırımcılar, OSB'nin ilk kurulduğu yıllarda sadece tekstil sektöründe 2 binin üzerinde istihdamın olduğuna dikkat çekip, yeni teşvik yasalarında Yozgat'ta yatırım yapanlara yönelik özel bir avantaj bulunmaması nedeniyle bugün 8 firmada 786 tekstil işçisinin, genelde ise bin 463 kişinin istihdam edildiğini ifade ettiler.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Kayalar,, Daha, Yapacak, Çok, İşimiz, Var,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5