KADES Kadına şiddeti önleyecek
Haber
12 Ocak 2021 - Salı 22:53
 
KADES Kadına şiddeti önleyecek
İçişleri Bakanlığı koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve kadınların acil durumlarda kullanabileceği mobil uygulama olan Acil Destek İhbar Hattı (KADES), Yozgat Polis Eşleri Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda tanıtıldı.
Gündem Haberi
KADES Kadına şiddeti önleyecek

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve kadınların acil durumlarda kullanabileceği mobil uygulama olan Acil Destek İhbar Hattı (KADES), Yozgat Polis Eşleri Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda tanıtıldı. 

 

Yozgat genelinde 4 farklı noktada tanıtımı yapılan KADES uygulaması Cumhuriyet Meydanında Yozgat Valisi Ziya Polat’ın eşi Pınar Filiz Polat, Belediye Başkanı Celal Köse’nin eşi Nagihan Köse, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün eşi ve Yozgat Polis Eşleri Derneği Başkanı Özlem Esertürk, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın eşi Hilal Karadağ ve emniyet ekiplerince vatandaşlara tanıtıldı. Ekipler Lise Caddesinde kadınlara bilgi vererek telefonlarına uygulamayı indirmelerini sağladı.

 

Vali Ziya Polat’ın eşi Pınar Filiz Polat, kadına şiddetin son bulması temennisinde bulunarak, ” KADES Uygulaması ile kadınlarımız kendilerini daha güvende hissedecek. Bu uygulama özellikle tehlike anında, şiddet görme ihtimali olan veya şiddet görmüş kadın ve çocukları için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bizlerde burada bu uygulamanın yaygınlaşması için kadınlarımıza anlatıyor, telefonlarına kurmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Halkı bilgilendirmek ve şiddet olaylarını önlemek amacı ile yapılan bu uygulamadan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tek temennimiz her türlü şiddetin son bulması” şeklinde konuştu.

 

 

İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün eşi ve Yozgat Polis Eşleri Derneği Başkanı Özlem Esertürk ise, KADES uygulamasının Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü ve Polis Eşleri Derneği'nin ortak çalışmasıyla kadınlara tanıtıldığını söyleyerek, uygulamanın Valilik, Belediye, Cumhuriyet Meydanı ve Otobüs Terminali olmak üzere 4 noktada 17 kadın polis tarafından kadınlara tanıtımının yapıldığını ve akıllı telefonlara uygulamanın indirilmesi yönünde yönlendirmede bulunulduğunu aktardı.

 

 

Özlem Esertürk ayrıca, “KADES sadece kadınlara yönelik hazırlanan bir uygulama. Proje, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun öncülüğünde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde geliştirilmiş projedir. KADES, şiddet gören veya tehlikede olan kadınlarımıza en hızlı şekilde kolluk kuvvetlerinin desteğidir" dedi.

 

 

Uygulamayı indiren kadınlar ise ilk denemelerinde kısa bir süre sonra polisleri karşısında buldu. KADES uygulamasını kullanan kadınlar uygulamayı sonuç verici bulduklarını söyledi.

 

 

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan tanıtımın ardından Vali Polat’ın eşi Pınar Filiz Polat, Belediye Başkanı Celal Köse’nin eşi Nagihan Köse, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün eşi ve Yozgat Polis Eşleri Derneği Başkanı Özlem Esertürk, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın eşi Hilal Karadağ ve Yozgat Polis Eşleri Derneği üyeleri Vali Ziya Polat’ı makamında ziyaret etti.

 

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: KADES, Yozgat, tanıtım, Cumhuriyet Meydanı, Yozgat Polis Eşleri Derneği Başkanı Özlem Esertürk, kadına şiddet, Hilal Karadağ, Pınar Filiz Polat,
Yorumlar
Haber Yazılımı