Haber Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 02:18 Bu haber 184 kez okundu
 
İnandık Barajı'nın ekonomiye 17 Milyon katkı sağlaması bekleniyor
Yozgat’ın Yerköy ilçesinde yapımı devam eden İnandık Barajı, depolayacağı 31.10 milyon m³ su ile Belkavak, Göçerli, Buruncuk, Arifeoğlu, Süleymanlı ve Sekili’nin bir kısım tarım arazilerinin de içinde bulunduğu toplamda 28 bin 750 dekar tarım arazisini sulayacak.
Ekonomi Haberi


Yozgat’ın Yerköy ilçesinde yapımı devam eden İnandık Barajı, depolayacağı 31.10 milyon m³ su ile Belkavak, Göçerli, Buruncuk, Arifeoğlu, Süleymanlı ve Sekili’nin bir kısım tarım arazilerinin de içinde bulunduğu toplamda 28 bin 750 dekar tarım arazisini sulayacak.

 

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Yozgat’ta yaptığı yatırımlarla ilimizin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

 

Su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve yönetilmesinde lider kuruluş olan Devlet Su İşleri ülkemiz su kaynaklarını bilim ve tekniğe uygun olarak, faydalananların kullanımına sunmak ve suyun zararlarından korunmak amacıyla, su ve ilgili toprak kaynaklarımızın çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik esasları dâhilinde geliştirilmesini sağlamaktadır.

 

Su Yapılarının Artması Tarımsal Faaliyetlerin Gelişmesinde Önemli Rol Oynamaktadır

 

Bu çerçevede Devlet Su İşleri Yozgat’ta yaptığı yatırımlarla ilimizin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ilimizde su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

 

Çalışmaları devam eden İnandık Barajı depolayacağı 31.10 milyon m³ su ile Belkavak, Göçerli, Buruncuk, Arifeoğlu, Süleymanlı ve Sekili’nin bir kısım tarım arazilerinin de içinde bulunduğu toplamda 28 bin 750 dekar tarım arazisini sulayacak.

 

Dekar Başına 670 TL Gelir Artışı

 

Yozgat Yerköy İnandık Barajı ve sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile 670 TL dekar başına gelir artışı, 1.000 kişiye istihdam imkânı ve milli ekonomiye yıllık 16.770.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

 

İnşaatı kapsamında; gövde altı sıyırma kazıları ve ana kaya zemin parametrelerinin tespiti için gerekli olan deneyler tamamlanarak temel betonu imalatına başlandı. Sağ sahilde yamaç kazısı devam ederken, sol sahilde temel betonu imalatı devam etmektedir. Fiziki gerçekleşme %17 seviyesindedir.

 

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yerköy, Yozgat, DSİ, İnandık Barajı
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5