Haber Detayı
27 Nisan 2015 - Pazartesi 09:25 Bu haber 1997 kez okundu
 
İmamı Olmayan Köylerin Gönüllü İmamları
Yozgat Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencileri tarafından yaklaşık bir ay önce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunulan "Gönülden Gönüle Projesi" kabul görerek her hafta imamı olmayan bir köylerde Cuma namazı kıldırıyor. İlk hafta Kale, sonra İğdecik köylerine giden İmam Hatipli gönüllüler bu defada Çallı Köyünde gönüllere dokundu.
Özel Haber Haberi


Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Ramazan Güneşer ve öğrencileri, 'Gönülden gönüle' projesinin üçüncü haftasında imamı olmayan merkeze bağlı Çallı Köyü'nde cuma namazı kıldırdı. Cuma namazından bir saat önce köye gelen öğrenciler cuma salasını okuduktan sonra cami içerisinde cemaate mevlidi şerif ve Kur'an-ı Kerim okudu.  Daha sonra müezzin ve imamı imam-hatip lisesi öğrencilerinden oluşan Çallı Köyü Camii'nde cuma namazı kıldırıldı. Namaz sonunda öğrenciler cemaate gül suyu ve çikolata ikram etti.Yozgat Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Ramazan Güneşer, yaklaşık bir ay önce Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğüne sundukları 'Gönülden Gönüle' projesinin kabul edilmesi ile imamı olmayan köylerde cuma namazı kıldırdıklarını söyledi.

İmam-Hatip Lisesi'nin gönlünde olan Kur'an-ı Kerim'i, ilahileri, birikimleri imamı olmayan köylerle paylaşmak için uzun sürecek bir yolculuğa çıktıklarını belirten Güneşer; Onlar imama hasret, cemaat imama hasret. Gönülden gönüle projesini bu amaçla hazırladık.  Projemizin üçüncü haftasını geride bıraktık.  Projemiz kapsamında Yozgat Müftülüğümüzden imamı olmayan köylerimizin bilgilerini aldık. İlk hafta Kale Köyü'ne, sonra İğdecik Köyü, üçüncü olarak da merkeze bağlı Çallı Köyü'ndeyiz. İnşallah bundan sonra da farklı köylerle ilgili planımız devam ediyor. Bu köylerin ortak özelliği imamlarının olmaması" dedi."Cemaat imama hasret öğrencilerimizde tecrübeye hasret" diyen Güneşer, son sınıf öğrencileri ile gerçekleştirdikleri projenin tecrübe edinmelerine de imkan sağladığını kaydetti.

Güneşer şunları söyledi: "Okulu tamamladıklarında zaten cemaatin karşısına çıkacaklar, imam olacaklar. Öğrencilerimizin hitabet yeteneklerinin, birikimlerinin de  ortaya çıkması için de tecrübe lazım. Bu şekilde tecrübe kazanıyorlar. Gittiğimiz köylerde halktan çok güzel dönükler alıyoruz, ilgi görüyor. İnşallah projemizi uzun süre devam ettirmek istiyoruz."

Çallı Köyü sakinlerinden Köksal Şerefli ise, yaklaşık bir yıldır köyün imamı bulunmadığını söyledi.İmam-Hatip Lisesi hocaları ve öğrencilerinin sürprizi karşısında mutlu olduklarını söyleyen Şerefli: "Bütün İmam-Hatip camiasına teşekkür ediyorum.  Allah razı olsun. Uzun süredir camiye gelemiyorduk imamımız olmadığı için evde, ya da bağda bahçede namaz kılıyorduk. Onun için sıkıntıdaydık.  Bu gün köyümüze gelen, camimize gelen gençlerden Allah razı olsun. Tüm gençleri bağrımıza basıyoruz. Pırlanta gibi gençler, inşallah olgunlaşıp yetişecekler, bizim gibi yaşlılarında önüne düşüp yol gösterecekler" dedi.

Yanından ayırmadığı cübbesi, sarığı ve ses sistemi ile geldiği Çallı Köyü'nde namaz kıldırmış olmanın mutluluğunu yaşan Anadolu İmam-Hatip Lisesi son sınıf öğrencilerinden Ahmet Delibaş ise yaşadığı tecrübenin hem manevi mutluluğunu yaşadığını hem de son sınıf öğrencisi olarak tecrübe edindiğini söyledi.

Daha önce de camide namaz kıldırma tecrübesi yaşadığını söyleyen Delibaş, şöyle konuştu: "Bu güne kadar tüm cami tecrübelerimden olumlu yorumlar alıyorum. Allah razı olsun diyorlar. Hatası namaz kıldırmanın ve imamı olmayan köylerde cemaat oluşturmanın hazzını yaşamamıza vesile kıldığı için hocamıza da ayrıca teşekkür ediyorum."      

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: İmamı, Olmayan, Köylerin, Gönüllü, İmamları,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5