Haber Detayı
23 Nisan 2016 - Cumartesi 01:03 Bu haber 1079 kez okundu
 
İlahiyat Fakültesinde Konferans
Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Cihannüma Öğrenci Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası programında “Gurbet Çağında Sünnet-i Nebeviyye” konulu konferans verildi.
Gündem Haberi


Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fahrettin Razi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, İlahiyat Fakültesi banisi hayırsever işadamı Bilal Şahin ve çok sayıda akademisyen, öğrenci katıldı.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Dekanımız Prof. Dr. Ömer Yılmaz’ın açılış ve teşekkür konuşmasıyla devam etti. Ardından Prof. Dr. Bedri Gencer tarafından “Gurbet Çağında Sünnet-i Nebeviyye” konulu konferansa geçildi. Prof. Dr. Bedri Gencer konuşmasında “Sünnetin gerekliliği ve yaşantımızdaki yeri” teması etrafındasünnet anlayışını açıklayarak modern dünyada Müslümanların sünnetin ihyasına yönelik çabalarının artmasıve sünnete uygun yaşaması gerektiğinevurgu yaptı. Tesennünkavramını yaygınlaştırmanın önemine değinen Gencer, sünnete uygun yaşamanın bu şekilde yaygınlaşacağını ifade etti. Ayrıca dindarlığın, sünnete uygun yaşamaktan başka bir yolunun olmadığının altını çizerek din ile sünnetin aslında eşit olduğunu, tedeyyün ile tesennünün aynı ve birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu aktardı.
“Ümmetimin fesadı zamanında kim benim bir sünnetimi uygularsa yüz şehit ecri verilir” hadisi çerçevesinde sünnete uyulduğu takdirde kazanılacak ecir ve sevabın büyüklüğüne dikkat çekerek İslam âlimlerinintoplamda 4000 tane sünneti saydığını ve bunlar içerisinde öncelikli olarak uyulması gereken sünnetlerin suretle ilgili olanlar olduğunu söyledi. Konferansın sonunda İlahiyat Fakültesi banisi hayırsever işadamı Bilal Şahin tarafından konuşmacı Prof. Dr. Bedri Gencer’e günün anısına hediye takdim edildi.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: yozgat, ilahiyat falültesi, bozok üniversitesi, yozgat haber, kutlu doğum, ko
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5