Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 10:29 Bu haber 1563 kez okundu
 
İhalede İptal Şoku
İl Özel İdaresine ait Lise Caddesi eski sinema iş hanında bulunan işyerleri ile lojman binası altında bulunan işyerleri için ihaleye çıktı. Daha önceden ihale tarihinin belirleniş olmasına rağmen komisyon üyeleri ihaleye mazeretsiz katılmayınca kriz yaşanarak komisyon üyeleri görevlerini yapmadıkları için istifaya davet edildi.
Gündem Haberi


Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özışık iptal edilen ihaleyle ilgili yazılı açıklamada bulunarak komisyon üyelerini istifaya davet etti.

Özışık yaptığı yazılı açıklamada; İhale Komisyonu Başkanı Fazlı Açıkgöz’e, katılmayan komisyon üyelerinin mazeretlerinin olup olmadığı sorduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi; İl Özel İdaresine ait Lise Caddesi eski sinema iş hanında bulunan işyerleri ile lojman binası altında bulunan işyerleri için ihale 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesi uyarınca açık teklif suretiyle 10 yıl süre ile kiralanmak üzere ihaleye çıkarılmıştır. 2 Mayıs 2016 günü ihale saatinde ihaleye katılmak isteyenler, ihale komisyon odasında hazır bulunmuşlardır. İhale Komisyonu Başkanı Fazlı Açıkgöz ve üye İsmail Arslan dışında diğer komisyon üyelerinin ihaleye gelmedikleri görüşmüştür. Bizzat tarafımdan, İhale Komisyonu Başkanı Fazlı Açıkgöz’e, katılmayan komisyon üyelerinin mazeretlerinin olup olmadığı sorulmuştur. Başkan Açıkgöz, Mesut Kılıç ve Bünyamin Erkoç’un mazeretleri olduğunu, diğer iki ihale komisyon üyesinin mazeret bildirmediklerini söylemiştir. Mazereti görmek istediğimizde ise gösteremeyeceklerini beyan etmişlerdir.

İhale komisyon üyeleri eksik olduğundan dolayı ihale yapılamamıştır. İhalenin ertelendiği veya iptal olduğu konusunda İhale Komisyonu Başkanı Fazlı Açıkgöz’den net bir bilgi alamadım. Önceden tarihi belli olan bir ihalede, ihale komisyonunda görevlendirilen dört il genel meclis üyesinin aynı gün rahatsız olduklarından dolayı ihaleye katılmamış olmaları hem manidardır, hem de görevi ihmaldir.

İhale yapılmış olsaydı kamu menfaati oluşacaktı. Söz konusu ihale komisyon üyeleri ihaleye katılmayarak kamu menfaatine de zarar vermişlerdir. Güncel piyasa rayiç bedeli 3-4 bin lira olan bir işyerinin 400 TL ile kirada olması, aynı cadde üzerinde, aynı işi yapan esnafa haksızlıktır. Bu ihale yapılmış olsaydı hem haksız rekabet önlenecek, hem de Özel İdare’nin kira geliri artacaktı. Söz konusu üyeler ihale komisyonuna gelmeyerek kamu menfaatine zarar verdikleri gibi piyasada haksız rekabetin sürmesine de sebep olmuşlardır. Sorumluluklarını yapmamışlar ve görevlerini ihmal etmişlerdir. Demokratik seçimle halktan yetki alan, görevleri öncelikle kamu menfaatini düşünmek olan bu üyeleri görevlerini yapmadıkları için istifaya davet ediyorum.

Sayın Yozgat Valisinin, konuya gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: İhalede, İptal, Şoku,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5