Haber Detayı
29 Aralık 2015 - Salı 02:35 Bu haber 1615 kez okundu
 
Güneş Enerjisiyle Çalışan Şarj İstasyonu
Bozok Üniversitesi Meslek Yüksek okulu’nda kurulan yenilenebilir enerji ünitesi sayesinde öğrenciler cep telefonlarını güneş enerjisi ile şarj ediyor.
Teknoloji Haberi


Bozok Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri,  yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla güneş enerjisinden yararlanılarak cep telefonu şarj istasyonu projesini hayata geçirdi.

 

Cep telefonu ve USB ile şarj olan tüm elektronik aletleri güneş enerjisi ile şarj etmeye imkân sağlayan “Şarj İstasyonu” ile dışarıdan hiçbir elektrik bağlantısı olmadan telefonlar kolaylıkla şarj edilebilecek. Şarj istasyonu, güneşli zamanlarda üzerindeki bataryaya biriktirdiği elektrik enerjisi ile elektrik kesintilerinde de, cep telefonlarının ve USB ile çalışan cihazların şarj edilmesini sağlayamaya devam edecek.

 

Bozok Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi  Bölümü  Öğr. Gör. Ferdi Gevrek yenilenebilir enerji kaynaklarının özendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla güneş paneli sayesinde cep telefonları ve USB ile şarj olan tüm cihazların şarjını yapmak için böyle bir şarj istasyonu kurduklarını söyledi.

Yenilenebilir enerjinin öneminin her geçen gün arttığını belirten Öğr. Gör. Gevrek “Biz de öğrenci arkadaşlarımızla, hem öğrencilerimizde hem de çevremizde bu farkındalığı oluşturmak ve bilinçlendirmek amacıyla bu projeyi gerçekleştirdik.   Projede kullandığımız sistem 60 watlık bir güneş paneli, bir akü, bir şarj regülatörü, çoklu cep telefonu şarj aleti ve USB çıkışları mevcut.” dedi.

Cep telefonları ve USB ile şarj olan tüm cihazların, şarj istasyonunda güneş var olduğu müddetçe şarj olabileceğini ifade eden Öğr. Gör. Ferdi Gevrek “Öğrenci arkadaşlarımız dışarıda sohbet edip çaylarını yudumlarken aynı zamanda cep telefonlarının şarjını yapabilirler. Okul içerisinde priz aramaya, cep telefonunu şarj etme derdine son. Bir cep telefonu 45 dakika ile 1 saat arasında şarj oluyor. Elektrik kesintililerinde cep telefonu şarj problemi yaşanabilir. 500 TL’ye mal olan bu sistemle elektrik kesintisi anında yine şarj edebilir ve iletişim sağlayabiliriz.” diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Güneş, Enerjisiyle, Çalışan, Şarj, İstasyonu,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5