Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 12:36 Bu haber 1276 kez okundu
 
Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığında Bıçaksız Tedavi
Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ilk defa "Endoskopik Dakriyosistorinostomi Ameliyatı" adı verilen kapalı ameliyat yöntemi ile burun deliğinden girilerek göz yaşı kanallarının açılması işlemi gerçekleştirildi.
Sağlık Haberi


Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ilk defa "Endoskopik Dakriyosistorinostomi Ameliyatı" adı verilen kapalı ameliyat yöntemi ile burun deliğinden girilerek göz yaşı kanallarının açılması işlemi gerçekleştirildi.

Operasyonu gerçekleştiren Yrd.Doç.Dr. Hakan Dağıstan opresayona ilişkin yaptığı açıklamada; “Uzun yıllardır sol gözünde aşırı sulanma şikayeti olan 47 yaşındaki hastanın yapılan göz muayenesinde göz yaşını burun boşluğuna taşıyan kanallarda tıkanıklık olduğunu tesbit ettik. Bunun üzerine hastamızla görüşerek  kapalı teknikle yani endoskopik olarak ameliyat edilebileceğini belirttik. Hastamızın yapılacak işlemi kabul etmesi üzerine burun deliklerinden girerek her iki göz yaşı kanalını endoskopik yöntemle kesisiz bıçaksız, 15-20 dk gibi kısa bir sürede başarılı bir şekilde açtık. Hastamızı ameliyat sonrası erken dönemde sorunsuz olarak taburcu ettik” dedi. 
Kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanılan bir hastalık olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Dağıstan, Nazolakrimal kanal tıkanıklığı adı verilen göz yaşı kanalının tıkanması toplumda 40-50’li yaşlarda daha çok ortaya çıkan ve kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanılan bir hastalık olup hastalar gözlerinde sulanma şikayeti ile başvurmaktadır. Hastalığın tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Uzun yıllardır eksternal yöntem denilen dışardan gözün kenarından yapılan kesi ile bu ameliyat gerçekleştiriliyordu. Günümüzde ise endoskopik yöntemler daha çok tercih edilmekte. Bunun sebebi ise kapalı tekniğin açık tekniğe göre daha az travmatik olması ve hasta açısından son derece konforlu olması. Hasta aynı gün taburcu edilmekte ve ertesi gün işine dönebilmektedir. Dışarıdan kesi olmadığı için de herhangi bir iz kalmamakta ve kozmetik sorun oluşmamaktadır. Yozgatlı vatandaşlarımıza bundan sonra Bozok Üniversitesi Araştırma hastanemizde kapalı yöntemle göz yaşı kanallarının kansız bıçaksız açılabildiğini duyurmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Gözyaşı, Kanalı, Tıkanıklığında, Bıçaksız, Tedavi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5