Haber Detayı
18 Eylül 2015 - Cuma 03:35 Bu haber 1151 kez okundu
 
Gözler Ankara'da Listeler Bugün Açıklanıyor
Siyasi partilerin genel merkezlerinde hareketli günler yaşanmaya devam ederken bugün saat 17.00’a kadar partililer aday listelerini hazırlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekler.
Siyaset Haberi


7 Haziran seçimlerinin ardından oluşan meclis tablosundan bir koalisyon hükümeti çıkamayınca 1 Kasım’da erken seçim yapılması gündeme geldi. 

Yozgat’ta aday belirleme aşamasında en rahat partinin MHP olduğu düşünülürken AK Parti’de ise 7 Haziran seçimlerinde üç dönem kuralına takılan ancak erken seçimle adaylığı tekrardan gündeme gelen Bekir Bozdağ sesleri genel merkezi ince plan yapmaya itiyor. Diğer yandan Yozgat’ta en merak edilen ve sonucu kestirilemeyen partilerin başında ise CHP geliyor. CHP’de Onur Kaytan’ın aday olacağı haberleri heyecan uyandırırken diğer adayların kim olacağı konusundaki belirsizlik ise sürüyor.

 

7 Haziran seçimlerinde AK Parti’de 40’ın üzerinde aday adayı müracaatının olmasına rağmen buna karşın 1 Kasım seçimlerinde bu sayı yarı yarıya inerken 7 Haziran seçimlerinde üç dönem kuralına takılan Bekir Bozdağ’ın AK Parti’de listenin ilk sırasında yer alacağı söylentileri ise AK Parti genel merkezinde ince hesapların yapılmasına neden oluyor. Yapılan kamuoyu araştırmalarının ardından AK Parti’de ilk iki sırayı Bekir Bozdağ ve Abdulkadir Akgül’ün alacağı düşünülürken 3. ve 4. sırada kimlerin yer alacağı vatandaşlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Merkezi garanti altına almak ve tepki çekmek istemeyen AK Parti genel merkezi Yusuf Başer’i 3. sırada listeye alması muhtemelken Ertuğrul Soysal ve İskender Minar isimleri ise listenin son sırasında yer alabilecek isimler arasında yer alıyor.

7 Haziran seçimlerinde aldığı 66 bin civarında oyla bir milletvekili çıkaran Milliyetçi Hareket Partisi ise 1 Kasım seçimlerine yine aynı adayla girmenin planlarını yapıyor. 19 aday adayının bulunduğu MHP’de ilk sırada Sadir Durmaz’ın yer alacağı 2. sırada Mehmet Ali Çakır, 3. sırada Seyit Yücel ve son sırada ise Yusuf Mertoğlu’nun yer alacağı ve sıralamanın dahi değişmeyeceği öngörüler arasında. AK Parti ve MHP’nin aksine asıl sürprizin yaşanacağı parti ise CHP olacak. 7 Haziran seçimlerinde ilk sıra adayı Hasan Arslan Nurdoğdu ile Yozgat’ta 21 bin civarı oy toplayan CHP’de bu kez Onur Kaytan sesleri yükselirken bu isim CHP’li seçmenlere heyecan veriyor. Öte yandan ise Boğazlıyan’dan Ahmet Peker ismi ikinci sırada yer bulacağı ve diğer adayların ise Çekerek ve Yerköy’den değişik isimlerin olacağı söyleniyor.

AK Parti’nin 3, MHP’nin 1 milletvekili çıkardığı 7 Haziran seçimleri sonrası Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı görevlerinde bulunan eski Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar’ın bağımsız aday olarak Yozgat siyasetinde tekrardan esmesi hem AK Parti hem de MHP tarafını tedirgin ettiği ve 1 Kasım seçimlerinde dengeleri değiştireceği fikri oluşurken yapılan kamuoyu yoklamalarının ardından vatandaşların bilindik yüzlerden kurtulup Yozgat’a önemli yatırımlar kazandıran Kayalar faktörüne yöneleceği düşünülüyor.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, Yozgat Haber, 1 Kasım Seçimleri, Aday Listeleri, Yozgat Haberleri, Yoz
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5