Haber Detayı
18 Ocak 2016 - Pazartesi 12:35 Bu haber 1172 kez okundu
 
Gönüllü Bakıcı
Onların gönüllü bakıcısı. Dört yıl önce evine aldığı sokak köpeği ile hayvan sevgisi yeşeren Yozgatlı İsmail Bolat, o gün bu gündür sokak köpeklerinin gönüllü bakıcısı oldu.
Özel Haber Haberi


Onların gönüllü bakıcısı. Dört yıl önce evine aldığı sokak köpeği ile hayvan sevgisi yeşeren Yozgatlı İsmail Bolat, o gün bu gündür sokak köpeklerinin gönüllü bakıcısı oldu. Yaşadığı her alanda onlar için verecek bir parça sevgisi bulunan Bolat, kent çöplüğünü sokak hayvanları için yaşam alanına dönüştürdü. Sorun’da belediye işçisi olarak çalışan İsmail Bolat, kent çöplüğünde sokak hayvanları için soğuk kış günlerini geçirebilecekleri barınaklar yapıyor. Yaptığı barınaklarda sokak hayvanlarının yiyeceklerinden sağlık ihtiyaçlarına kadar yakından ilgilenen Bolat, yüzlerce sokak köpeğinin gönüllü bakıcısı oldu.

 KENT ÇÖPLÜĞÜNDE SICAK BARINAK

Kent çöplüğünde kurduğu barınaklarda yavrular için ayrı yetişkinler için ayrı yuvalar yapan hayvan severin oluşturduğu alanlar ev sıcaklığından farksız. Belediyede içi olarak çalışan İsmail Bolat, 4 yıldır bulunduğu her yerde sokak hayvanlarının bakımını gönüllü olarak üstlendiğini söyledi.

“Hayvanları seviyorum ama her şeyden önce Allah rızası bu işi yapıyorum” diyen  Bolat,  soğuk  kış gününde her  geçen gün sayıları artan sokak  hayvanları için barınak yapmaya dam edeceğini söyledi.

Bolat; “Burası şehir çöplüğü. Belediyemizin barınağı olmadığı için buralarda kendi imkanlarımla, hayvan sever arkadaşların yardımları ile yaptım. Barınaklar, su yerleri yaptım. İtfaiyemize 10-15 günde bir su getirtiyor, elimizden geldiği kadar yaşamaları için çalışıyoruz” diye konuştu.

 HER YERDE ONLARA BAKIYOR

Sokak köpeklerine sadece kent çöplüğünde yaptığı barınaklarda değil, karşılaştığı her yerde sahip çıkıp, bakımlarını üstlendiğini söyleyen Bolat, şunları söyledi: “Sadece burada bakmıyorum şehrin her tarafında bakıyorum. Evimin orada bakıyorum garajlar mevkiinde bakıyorum çarşıda her tarafta gücüm yettiği kadar bakıyorum. Burası 50  bin nüfusun üzerinde bir yer, her hayvana ulaşmaya çalışıyorum. Veterinere götürüyoruz, tedavi ettiriyoruz. Allah razı olsun hayvan sever dostlar mama yardımı yaptı onların sayesinde yıllardır besliyoruz” dedi.

SOĞUKTA ÜŞÜMESİNLER İSTİYORUM

Bolat, insanların dahi zor şartlarda etkilenirken sokak hayvanların daha çaresiz kaldığını söyledi. Her şeyden önce Allah rızası için sokak hayvanlarına soğuk kış gününde sıcak bir barınak yapmanın gayretinde olduğunu ifade eden İsmail Bolat, kent çöplüğünde bulunan barınaklardaki sessiz yaşamını şu sözlerle anlattı: “Etrafı kar hava soğuk. Yarım metre kar vardı, yeni yeni erimeye başladı. Sıcak evimizde yatamıyoruz bizler. Onlar eksi 15-20 derecelerde açık arazide nasıl yaşayacak. Onlarınki de bir can sonuçta. Ben önce Allah rızası için tabii ki, bir de hayvanları çok sevdiğim için gönüllü olarak bu işi yapıyorum. Hayvan sever dostların da destekleri ile yardımları ile telkinleri ile yapıyorum. Sadece yardım etmek mama göndermek değil destek oluyorlar, telkin veriyorlar. Allah razı olsun demeleri bile insana bir güç veriyor, şevk veriyor.Barınakta şuan 100 tane vardır. Ama hepsi buraya gelmiyor. Ben geliyorum mamalarını veriyorum, sularını dolduruyor, yuvalarını yapıyorum. Kimi gece geliyor 10-15 kişilik grup. Onlar insana hiç yaklaşmıyorlar tamamen yabani ortamda yetişmişler. Her köpeğin ben de ayrı bir hatırası var. Çoğunu ölümden döndürdük tedavi ettirdik. Çoğu aslan gibi oldu büyüdü. Kaybettiklerimiz de oluyor haliyle. Çöplük ortamı burası ister istemez.Bu dünya sadece insanlar için değil. Mevla yarattıysa her şeyin bir hikmeti vardır diyoruz.”

HASTALIK İNSANLARIN BEYNİNDE

Eş, dost ve komşularının ‘sokak hayvanları ile uğraşma hastalık kaparsın’ uyarılarına hiçbir zaman itibar etmediğini belirten Bolat, en büyük desteği eşi ve çocuklarından aldığını söyledi. Bolat; “Çocuklarım da çok seviyor, eşimde seviyor. Alıştılar onlar da. İlk günlerde hastalık kapacaksın dediler ama ben öyle şeylere inanmıyorum. Hastalık olsa 4 yıldır ben bunlarla içli, dışlıyım hastalık bana geçer. Hastalık insanların beyninde.”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Gönüllü, Bakıcı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5