Haber Detayı
15 Ağustos 2016 - Pazartesi 18:07 Bu haber 1025 kez okundu
 
Gazeteci Abbas Sayar Mezarı Başında Anıldı
Yozgat’ın ilk gazetecisi,ünlü romancı, şair ve yazar N.Abbas Sayar ölümünün 17.yıldönümüne rastlayan 12 Ağustos Cuma günü saat 10’da Yozgat Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği proğramla mezarı başında dualarla anıldı.Aynı gün Yozgat medyasının merhum gazetecilerinden Hakimiyet gazetesi eski sahibi Y.Kenan Yılmaz ile Yeni Ufuk gazetesi kurucularından Muammer Karadeli’nin mezarları da ziyaret edildi.Günün üç ayrı proğramında hayırla yadedilen merhum gazeteciler için mezarlarının başında Kuran-i Kerim okundu.
Gündem Haberi


Abbas Sayar’ın  Çatak Mezarlığındaki kabristanında düzenlenen anma töreninde ilk konuşmayı yapan Yozgat eski Belediye Başkanı Yusuf Başer, merhumun evrensel kültüre katkı sağlayan Türk edebiyatının yetiştirdiği ünlü  bir yazar ve şair olduğunu hatırlatarak  "Basın hayatında uzun yıllar gazetecilik yapan merhum Abbas Sayar, bunun yanında şiir, yazı ve romanlarıyla da pek çok ödüle layık görüldü.Yozgat'ımız sadece şairi, yazarı ile değil, üstadlarıyla, basın mensupları, tiyatro sanatçılarıyla bir çok değerler yetiştirmiştir, Abbas Sayar da bunlardan birisidir.'' dedi.
Abbas Sayarı anma toplantısında konuşan  Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi Osman Hakan Kiracı da merhum üstadın gazeteci, şair ve yazar özelliklerinin yanı sıra Yozgatın yetiştirdiği büyük bir düşünür olduğunu vurguladı.Konuşmasında Abbas Sayar’ın  “tasavvuf”, “sevgi” ve “Yozgat” üzerine yazdığı düşünce dünyasının özetini oluşturan vecizelerinden örnekler veren YGC başkanı  Kiracı “O aynı zamanda gerçek bir Yozgat aşığı idi.Ömrünün sonunu Ayvalıkta  geçirmesine rağmen ölünce Yozgata gömülmesini vasiyet etti.Eminiz ki,burada huzur içerisinde yatıyor”dedi.Kiracı,ölüm yıldönümlerinde Abbas Sayar’ı mezarı başında dualarla anan  vefakar meslektaşlarına ve hemşehrilerine teşekkürlerini dile getirdi.
Kiracı,Yozgat medyasının merhum gazetecilerinden Muammer Karadeli’nin yaşadığı süreçte özellikte 12 Eylül döneminde sıkıyönetimin baskılarına boyun eğmeden yüreklice gazetecilik yaptığını vurgulayarak  Allah’tan bir kez daha rahmet diledi.Yozgat Hakimiyet gazetesi eski sahibi merhum Kenan Yılmaz’ın Avrupada ilk Türk gazetesini, Türkiyede ilk Almanca dergiyi ve Yozgatta ilk web offset baskılı gazeteyi yayınladığını hatırlatan YGC Başkanı Osman Hakan Kiracı,”Kenan Yılmaz da gerçek bir Yozgat sevdalısı idi. Yozgatın turizminden sporuna, sporundan medyasına verdiği hizmetler unutulamaz”dedi.
 
Yozgat Dernekler il müdürü Hakkı Yurtlu,YOSİAD başkanı Mehmet Saygı,Emlakcılar Odası Başkanı Asım Çelikel,ASKF temsilcisi Mehmet Karakoç,KHB genel sekreterliği basın danışmanı Meltem Yılmaz ,Memur-sen eski başkanı Mustafa Bacanlı,merkez ilçe eski nüfus müdürü M.Uğur Karabacak, eski gazete sahiplerinden Arslan Karadeli,Yozgat eşrafından Nusret Alper,Ünal Karabacak,Nevzat Kiremitci,Bahri Nemli ve Osman Gümüş’ün katıldığı anma törenlerinde Yozgat  basını ile ulusal basının Yozgat temsilcilerinin bir bölümü hazır  bulundu.
 

ABBAS SAYAR KİMDİR

Abbas Sayar 1923 yılında Yozgat'ta doğdu. Liseyi Yozgat'ta bitirdi. İstanbul'da Edebiyat Fakültesine devam etti, Ancak okulu yarıda bıraktı. Yozgat'ta çiftçilik yaptı, daha sonra İstanbul'da matbaa işiyle uğraşmaya başladı, tekrar Yozgat'a döndüğünde açtığı matbaada Bozok Gazetesini çıkardı. Yazı hayatına şiirle başlayan Abbas Sayar asıl ününü hikaye ve romanla sağladı. Yayınlanmış eserlerinde Orta Anadolu insanının yaşamın'dan kesitler yer verdi. Abbas Sayar, ''Yılkı Atı adlı eseriyle TRT Roman ödülünü , ''Can Şenliği'yle'' Madaralı Roman ödülünü, ''Çelo'' ile Türk Dil Kurumu ödülünü kazanmıştır. Sayar'ın diğer eserleri  şunlardır:
Yorganını Sıkı Sar (1976), Dik Bayır (1977) , Tarla Başı Salkım Saçak (1987), Noktalar (1989), Anılarda Yumak Yumak (1990), Bosluğa Takılan Ses (şiir kitabı, 1992) ,Yozgat var,Yozgatlı yok.. (2006) 

Abbas Sayar,  12 Ağustos 1999 tarihinde hayatını kaybetti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Gazeteci, Abbas, Sayar, Mezarı, Başında, Anıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5