Haber Detayı
13 Haziran 2015 - Cumartesi 10:49 Bu haber 1491 kez okundu
 
Evde Eğitim Hizmetiyle Zekiye Hayata Tutunuyor
7 yaşında böbrek yetmezliği hastalığına yakalanan 18 yaşındaki Zekiye, bir yıl önce babasının verdiği böbrekle başlayan ikinci hayatında Milli Eğitim Müdürlüğü’nün evde eğitim programı sayesinde arkadaşları gibi karne heyecanı yaşadı.
Özel Haber Haberi


Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2006 yılında başlattığı ‘Evde Eğitim Hizmeti’ sayesinde sağlık problemi nedeni ile okula gidemeyen öğrenciler hem hayata tutundu hem de eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalmadı. Yozgat’ta uygulanan program sayesinde çok sevdiği derslerinden kopmayan Zekiye Polat’a eğitim yılı sonunda karnesini öğretmenleri evinde verdi.

Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Yardımcısı Danyal Kocabeyoğlu, Kız Anadolu İmam-Hatip Okulu Müdürü Zülfükar Yazan, Dil ve Anlatım Dersi Öğretmeni Harun Aydın, öğrencileri Zekiye’yi evinde ziyaret ederek karnesini teslim etti.

KUŞ: “ EĞİTİMİ OKUL DIŞINA ÇIKARDIK”

Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, bir eğitim öğretim yılının daha tamamlandığını ifade ederek, “Yıl başında uzun gibi görüne dönem bitti. Yıl boyunca çalışmaların bir ürünü olarak Zekiye’nin  karnesini hazırladık” dedi.

“Eğitim her zaman ve her yerde sloganı ile yola çıkıyoruz” diyen Kuş, özeldurumu olan öğrencilerin okula gitmek zorunda olmadığı belirtti.

Kuş, şunları söyledi: “Okulda gerekirse okulda yapıyoruz sokakta gerekirse sokakta yapıyoruz. Evde olması gerekiyorsa evde yapıyoruz. Tabi bize bu imkanları sunan devletimize teşekkürlerimizi sunmamız gerekir. Gerçek bu insanımıza verilen değerin ölçüsü olarak görüyoruz. Eğitim okulda olabilecekse okulda, değilse evde  yapılıyor. Biz insanların beyinleri ile uğraşıyoruz. Bizim ihtiyacımız olan beyindir. O beyinin de sizlerde çok fazlası mevcut. İnşallah bir yıl sonra liseden diplomayı alacaksınız. Aynı başarı ve gayreti üniversitede de bekliyoruz.”  

7 YAŞINDA BÖBREK HASTASI OLDU

Yozgatlı Meryem ve Arif Polat çiftinin iki çocuğundan en büyüğü olan Zekiye Polat,  2014 yılında babasının aldığı böbrek nakli sonucu ikinci hayatında en büyük destek Evde Eğitim programı oldu.

Böbrek hastalığı sonucu Ankara’da uzun süren tedavi sürecinin başladığını söyleyen Polat, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ankara’daki tedavi sürecinde hatalığın daha sonra daha ilerlediğini gördük. Doktorlar  ‘ya diyalize gireceksin yada böbrek nakli olacaksın’ dediler. Daha sonra Başkent Üniversitesi hastanesine gittik. Orda babamın böbreği uyuştu. Ameliyat olduk. 3 aylık süreçte. Kullandığım ilaçlardan dolayı çok kalabalık ortamlara giremeyeceğim söylendi. Maske takınacağımı söylediler. Bu yüzden kalabalık ortamlara giremeyeceğim için okula da gidemeyecektim” dedi.

Evden çok fazla çıkamadığı için okula gidemediğini söyleyen Zekiye Polat; “Milli Eğitimde ‘Evde Eğitim” uygulamasına başvurduktan sonra öğretmenlerin eğitim için yıl boyu yaz kış demeden eve geldiklerini söyledi.

Yozgat Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi 12’nci sınıfa geçtiğini kaydeden Polat; “Karnem ile birlikte takdir ve teşekkür belgesi de aldım. İnşallah üniversiteyi Ankara’da okumak istiyorum. Ankara benim ikinci şehrim oldu. Hukuk fakültesi okumak istiyorum” diye konuştu.

Kendisi ile aynı kaderi paylaşan öğrencilerin olduğunu hatırlatan Zekiye Polat, onlara şöyle seslendi:

“Benim gibi evden çıkması riski olanlara da hiç umutlarını kaybetmemeleri tavsiye ediyorum. Ben başta çok umudumu kaybetmiştim. Artık bitti her şey gibime gelmişti. Daha sonra her şeyde bir umut olduğunu gördüm. Onlara buradan hiçbir zaman umutlarını kaybetmemeleri söylüyorum. Devlet her zaman imkan sağlıyor. Öğretmenlerime teşekkür ederim. Çok sağ olsunlar her zaman kar kış demeden geldiler. “

“İLAÇ BULAMADIĞIMIZ GÜNLER YAŞADIK”

Baba Arif Polat da 7 yaşında kızının hastalığı ile karşılaştıklarını belirterek, tedavi sürecinde ciddi sorunlar yaşadıklarını söyledi.

İlaç bulmakta dahi sıkıntı yaşadıkları günlerden organ naklinin yapıldığı günlere geldiklerini söyleyen baba Polat, şunları anlattı,

“Tedavi sürecinde her zaman sorun yaşadık. Çünkü ilaç bulamıyorsun, otobüs bulamıyorsun, para bulamıyorsun. İlaç Eczacılar birliğinden almak zorunda kalıyorsun. Ama şimdi hepsini rahat rahat alıyorsun.  Önceden sevk olayı vardı. Sorgunda oturuyordum. Önce sağlık ocağına sonra, devlet hastanesine daha sonra da başka büyük hastanelere gidebiliyorduk. Başkent Hastanesinde tahliller sonrası annesinin böbreği uymadı, benim ki uydu. Bazı aşamalarımız oldu. Daha sonra böbrek naklini yaptılar.”

TEŞEKKÜR ETTİ

Kızının evde eğitim programı ile hayattan kopmadığını ifade eden Polat, “Bu konuda önceliklerle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve kimler vesile olduysa Allah bin kere razı olsun. Hocalarımızın kar kış demeden eve geldi. Çocuğumuz evde eğitimini gördü. Teşekkür aldı, takdir aldı. Bende başta cumhurbaşkanımız sonra başbakanımız, sonra bakanımız ve il milli eğitim müdürümüze teşekkür ederim” diye konuştu.

Zekiye’nin Dil ve anlatım Öğretmeni Harun Aydın da branş öğretmenlerle birlikte Zekiye’nin eğitimi için seferber olduklarını belirterek elle ettiği başarılı karneden ötürü ayrıca teşekkür etti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Evde, Eğitim, Hizmetiyle, Zekiye, Hayata, Tutunuyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5