Haber Detayı
06 Ekim 2016 - Perşembe 22:26 Bu haber 1283 kez okundu
 
Etkili İletişim ve Çatışma Çözümünde Yenilikçi Yöntemler İsimli Proje Kabul Edildi
Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Sorgun Yunus Emre Ortaokulunca hazırlanan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından kabul edilen Erasmus+ Okul Eğitimi Personel Hareketliliği programı kapsamında “Etkili İletişim ve Çatışma Çözümünde Yenilikçi Yöntemler” isimli projesi kabul edildi.
Eğitim Haberi


Sorgun Yunus Emre Ortaokulu öğretmenleri Erasmus+ Okul Eğitimi Personel Hareketliliği programı kapsamında 22 Ocak 2017 – 02 Şubat 2017 tarihleri arasında 10 gün süreyle sömestr tatilinde İtalya’da “Etkili iletişim ve Çatışma Çözümü” konusunda kurs programına katılacak.

KABUL GÖREN 81 PROJE ARASINDA

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Sorgun Yunus Emre Ortaokulu Müdürü Mehmet Kılıçarslan; “Projemiz 2016 yılı Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Faaliyeti kapsamında Türkiye Ulusal ajansına sunulan 3246 proje teklifinden uygunluk kriterlerini taşıyan 81 proje kabul edilmiştir. Okulumuz bu 81 proje arasına girerek büyük bir başarı elde etmiştir” dedi.

İletişim, evrensel bir deneyimdir diyen Okul Müdürü Kılıçarslan; “En temel tanımı ile iletişim, insanın kendini, duygu ve düşüncelerini, gereksinimlerini anlatma ve başkalarını anlama yoludur. Çatışma ise, aynı anda ortaya çıkan birbirine karşıt ya da eşit derecede çekici dilek ve isteklerin bireyde yarattığı ruhsal durumdur. Kişiler arası ilişkileri artıran çeşitli iletişim becerilerini kullanan öğretmenler öğrencilerle sınıf sorunlarını tartışmayı ve sınıf olayları hakkında öğrenciden geri bildirim almayı benimsemektedirler. Öğretmenler seçtikleri öğretmen-öğrenci ilişkisinin türüne bakmaksızın farklı iletişim becerilerini kullanabilmektedirler.

Ortaokul eğitim dönemi öğrencilerimizin ilk ergenlik döneme adım attıkları dönemdir. Fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel değişimlerin yoğun yaşandığı ergenlik döneminde öğrencilerimiz yeni bir yeni bir kimliğe girmektedirler. Bu dönemde öğrenciler arasında zaman zaman çatışmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle öğretmenlerimiz öfke yönetimi, ben dili, etkin beden dili, arabuculuk teknikleri ve çatışmaları avantaja çevirmeleri gerekmektedir” diye söyledi.

AMAÇ; ÖĞENCİLERİN TEMEL İLETİŞİM BECERİLERİNİ KAZANDIRMAK

Bu proje ile en önemli amacımız öğrencilere temel iletişim becerilerini kazandırmak olduğunu söyleyen Müdür Mehmet Kılıçarslan; “Öğretmenlerimizin bu konuda yetersizliklerini ve ihtiyaçlarını karşılayarak ders içi ve ders dışında öğrencilik kişilik hizmetlerinin kalitesinin artırılmasıdır.

10 ÖĞRETMEN KURSA KATILACAK

Projemiz kapsamında 10 öğretmenimiz bu konuda Kursa katılacaklar, Avrupalı meslektaşlarıyla bir araya gelerek onlardan yenilikçi, yeni teknik ve metotları öğrenecekler, kişiler arası iletişim ve çatışma çözümü, arabuluculuk vb. konularda ve etkinliklerde yer alacaklar yerinde görecekler böylece öğretmenlerimiz farklı ülkelerdeki öğrenci kişilik hizmetleri sistemini inceleyerek bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştireceklerdir.

Bu proje sonrasında öğretmenlerimizin kişisel gelişim, mesleki bilgi ve beceri kazanılmasını, bu alanda yeterliliklerinin arttırılması ve bunların ülkemizde ve bölgemizde kullanılmasını, Avrupa ülkelerindeki kurum ve kuruluşlar ile işbirliğimizin güçlenmesini, okulumuzun istenilen seviyede AB standartlarına yükselmesini ve öğretmenlerimizin dil öğrenimini teşvik edilmesi beklenmektedir.

Projemiz kapsamında öğretmenlerimiz kurs programına 22 Ocak 2017 – 02 Şubat 2017 tarihleri arasında 10 gün süreyle sömestr tatilinde İtalya Ülkesinde Etkili iletişim ve Çatışma Çözümü konusunda kurs programına katılacak. Bu konuda yenilikçi hangi faaliyetlerin yapıldığını, öğretmenlerin öğrencilere uyguladıkları metotları, öğrencilere okulu sevdirme yöntemlerini ve bizden farklı olarak hangi metotların kullanıldığını yerinde gözlemleyerek inceleme fırsatı elde edilecek ve iyi örnekleri okulumuzda kullanacağız.Projede emeği geçen tüm okul idarecilerini ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Erasmus+, AB, Avrupa Birliği, Sorgun, Yunus Emre Ortaokulu, Mehmet Klıçaslan,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5