Haber Detayı
05 Kasım 2015 - Perşembe 10:05 Bu haber 1276 kez okundu
 
Etkili İletişim'de Peygamber Efendimiz (sav)'in Kullandığı Metod
Yozgatlı Psikolojik Danışman Mustafa Toplu, toplumun günden güne iletişimde güçlük çektiğini, iletişimin artık sanal ortamdan sağlandığını söyleyerek, İletişim kurarken vücut dilini kullanmak çok önemli bunun en güzel model, iletişim uzmanı Peygamberimiz Hazret-i Muhammed (sav)'dir” dedi.
Yaşam Haberi


Rehberlik Araştırma Merkezi ve Psikolojik Danışmanı Mustafa Toplu,  Vücut dili, iletişim kurmada en önemli etkeni olduğunu söyledi.

Toplu yapmış olduğu açıklamada; “İletişim kurarken vücut dilini kullanmada en güzel model, iletişim uzmanı peygamberimiz Hazret-i Muhammed (sav) dir.

Peygamberimiz(SAV) iletişimde "diyalog" temeline dayalı "empati" metodunu kullanırdı. İnsanlara ön yargısız ve ön koşulsuz olarak yaklaşır, dünyevi ve uhrevi tercihlerinden dolayı insanları yadırgamaz, eleştirmez, hakaret etmez, kim olursa olsun onu dinler ve söylediklerine değer verirdi. Her bireyi "insan" temelinde kabul eder ve iletişim kurardı.

Peygamberimiz (sav) İletişim kurarken tebessüm eder, ses tonunu yükseltmez ve sakin konuşurdu. Muhatabını incitmemek için konuştuğu kelimeleri özenle seçerdi.

Peygamberimiz(sav) "aktif dinleme metodunu" kullanırdı. Muhatabını dikkatlice dinlerdi. Yüz ve baş mimikleriyle onu dinlediği mesajını verirdi. Gözlerini muhatabının gözlerinden ayırmazdı ve konuşması bitmeden asla söze girmezdi.

Peygamberimiz kendisine selam verildiği ya da seslenildiğinde bütün vücuduyla muhatabına dönerek vücut diliyle " sana ve senin söyleyeceklerine önem veriyorum" mesajını verirdi.

Peygamberimiz (sav) çocuklarla iletişim kurarken yukardan konuşmazdı. Çocuğun boyuna kadar eğilirdi ve çocukla konuşurken mutlaka göz teması kurardı” diye ifade etti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Etkili, İletişim'de, Peygamber, Efendimiz, (sav)'in, Kullandığı, Metod,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5