Haber Detayı
27 Nisan 2016 - Çarşamba 09:30
 
Engelli Kendi İşini Kuracak
2016 yılının ilk 4 aylık sürecinde işbaşı eğitim istihdamından il genelinde 850 vatandaşın faydalandığını belirten İşkur İl Müdürü Nevzat Atak, Pazartesi yapılacak sözleşme töreni ile 27 engelli vatandaşın hibe destek programından faydalanacağını söyledi.
Ekonomi Haberi


2016 yılının ilk 4 ayında hedefledikleri sayının çok üzerine çıkarak 850 kişiye işbaşı eğitim programı ile iş imkanı sağladıklarını belirten İş-Kur İl Müdürü Atak, son iki yıl içerisinde engelli vatandaşlar için düzenlenen hibe destek programlarında ise toplamda 40 proje için 1 Milyon 440 bin TL'lik bir tutarın Yozgat'a aktarılacağını açıkladı.

“KENDİ İŞYERLERİNİ KURABİLECEKLER”

Mesleki eğitim sertifikası veya girişimci sertifikası olan ve yüzde 40 ve üzeri engeli olan vatandaşların hazırladıkları projeler ile kendi işyerlerini kurabileceklerini aktaran Atak: "Engelli olupta kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımız için 36 bin TL. hibe veriyoruz. Eğer engelli herhangi bir vatandaşımızın bir meslek dalı üzerine eğitim sertifikası varsa iş yerini açmak için bu hibeyi kullanabilir. Herhangi bir eğitim sertifikası bulunmayan engelli vatandaşlarımız ise girişimci sertifikası almak zorundalar. Bu belgelerden herhangi birine sahip olan ve engeli yüzde 40'ın üzerinde olan her vatandaşımız İş-Kur aracılığı ile bu hibe destek programına başvuru yapabilir" dedi.

 

"PAZARTESİ GÜNÜ SÖZLEŞME YAPACAĞIZ"

Projelerini hazırlayarak İş-Kur'a müraacat eden 27 engelli vatandaşın daha Pazartesi günü sözleşmelerini imzalayacağını hatırlatan Atak: "Pazartesi günü yapacağımız sözleşme töreni sonrasında son iki yılda toplamda 40 engelli vatandaşımızın projelerini hayata geçirmiş olacağız. Yozgat İş-Kur olarak hazırlanan projelerin hayata geçirilmesi yönünde de büyük bir başarıya ulaşmış durumdayız. Nerdeyse hazırladığımız projelerin %80'i onaylanıyor. Hayvancılık üzerine verdiğimiz projeler için genel müdürlüğümüzden sözlü olarak bir tebrik almış durumdayız. Bu güne kadar desteklediğimiz ve hayata geçen projelerin hiçbiri herhangi sıkıntı yaşamadan devam ediyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirimki Yozgat engelliler için düzenlenen hibe destek programlarında örnek bir il durumuna gelmiştir." şeklinde konuştu.

 

"ÇAĞRI DÖNEMİ DEVAM EDİYOR" 

Engelli vatandaşların projeleri için yine bir çağrı döneminde olduklarını söyleyen Atak: "10 Hazirana kadar engelli vatandaşlarımız için çağrı dönemi devam ediyor. Bu tarihe kadar projelerini hazırlayan engelli vatandaşlarımızı İl Müdürlüğümüze bekliyoruz. Bu çağrıdan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın son günü beklememelerini tavsiye ediyorum. Çünkü hazırlanan projelerde herhangi bir eksik olması durumunda engelli vatandaşlarımız zor durumda kalabilir." dedi.

"HEDEFLENEN SAYIYININ ÜZERİNE ÇIKTIK"

İşbaşı eğitim programında ise belirledikleri sayının üstüne çıktıklarını belirten İş-Kur İl Müdürü Atak: "2016 yılının ilk 6 ayı için belirlediğimiz rakama yılın ilk 4 ayında ulaşmış durumdayız. Bu bizim için büyük bir mutluluk ve guru tablosu. Ne kadar çok vatandaşımızı iş sahi yaparsak o kadar çok mutlu oluyoruz. Bu gayretli çalışmalarımıza ara vermeden aynı hızla devam etmek tek gayemiz." diyerek açıklamalarına son verdi.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Engelli, Kendi, İşini, Kuracak,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5