Haber Detayı
30 Mayıs 2016 - Pazartesi 12:47 Bu haber 1248 kez okundu
 
Ekmeğinin Peşinde Olan İnsanlar
Göçebe hayatlar için mevsim geldi çattı. Yaz güneşi yüzünü göstermeye başladığında onlar için göç de başlar. Anne-baba, çocuklar, hatta beşikte bebeklerin de katılıdığı göç yolculuğu tarım arazilerinde devletin onlar için kurduğu çadırlarda ekmek mücadelesine dönüşüyor.
Özel Haber Haberi


Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki illerinden ülkenin farklı köşelerinde tarım alanlarında çalışan aileler için göç mevsimi başladı. Her yıl yüzlerce ailenin tarım işçiliği yaptığı illerden bir tanesi Yozgat.

Daha önce derme çatma çadırlarda sağlıksız koşullarda yaşayan tarım işçileri için artık devlet tarafından her türlü imkan sağlanıyor. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi projesi (metip) kapsamında Yozgat merkez ve 14 ilçenin farklı noktalarında özel idare tarafından çadır kentler kuruldu.

Mevsim şartlarına uygun çadırların yanı sıra elektrik, su gibi imkanlar devlet tarafından sağlanıyor. çocuklar için oyun parkları da kuruldu.

Çoğunluğu Şanlıurfa'dan gelen ailelerin yer aldığı çadırlarda yaşayan aileler, zorlu hayat mücadelesinde devletin sağladığı imkanlardan memmun. Şuan için tek sorun, zararlı böcekler. İlaçlama yapıldığında o sorunun da çözüleceğine inanıyor, yetkililerden yanıt istiyorlar.

Gündüz erkekler tarım arazilerinde çalıştığı için yemekleri bayanlar yapıyor. Odun ateşinde kurulan ocaklarda yemekle pişerken çocuklar da kendileri için kurulan parklarda oyunlar oynuyor. 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ekmeğinin, Peşinde, Olan, İnsanlar,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5