Haber Detayı
07 Kasım 2015 - Cumartesi 23:00 Bu haber 1226 kez okundu
 
Ehlibeyt Dostlarını Yalnız Bırakmadı
Alevi Kültür Dernekleri Yozgat Şubesi tarafından Muharrem Ayı Aşure Etkinliği organize edildi. Köçekkömü Köyü Cemevinde düzenlenen etkinliğe Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar ve vatandaşlar katıldı.
Kültür Haberi


Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Yozgat Şubesi Başkanı Ali Adaş, ”Öncelikle düzenlemiş olduğumuz bu etkinliğe hepiniz hoş geldiniz.   Muharrem Ayı oruçlarını tuttuk. Bu ayda 12 gün oruç tutanlar kurbanlarını da kesti. Bugünde Aşure etkinliği yapmak için bir araya geldik. Yüce Allah bu birliğimiz kardeşliğimiz bozmasın diye dua ediyorum “dedi.

 

Vali Abdulkadir Yazıcı da yaptığı konuşmada, ”Bugün Muharrem Ayı içerisinde yer alan aşure etkinliği münasebetiyle bir araya geldik. Burada bu etkinliğin manevi hazza ve güzel muhabbetlere vesile olacağını ve içimizdeki ehlibeyt aşkının biraz daha yükseleceğine inanıyorum. Hepinizin bildiği gibi Peygamber Efendimizin iki gözbebeğinden biri olan Hz Hüseyin’in şehit edildiği Muharrem Ayı içerisindeyiz. Ayrıca Ehlibeytin İslam tarihi içerisinde çok ciddi bir yeri vardı. . Cahiliye devrinden sonra Asr-ı Saadet,  Peygamber Efendimizin gelmesi, Kuran-ı Kerim’in indirilişi, Peygamber Efendimizden sonra Hulefa-i Raşidin devri; Peygamberimizim soyundan gelen ehlibeytten imamların devri İslam tarihinin en renkli günlerinin geçtiği ve İslam esaslarının dünyaya yayıldığı dönemlerdir. Dinimizde Mevla’ya ulaşmada, dua ve ibadette Mevla’mızla aramızda aslında hiçbir perde bulunmamaktadır. Ama biz biraz edepten, birazda hürmeten direkt Mevla’yı düşünmek yerine arada ehlibeyt gibi peygamber gibi evliyalar gibi kişilerle beraber Mevla’yı düşünmeyi, onları şefaatçi kılarak onlarla birlikte Rabbimizi tesbih ve vuslatı düşünüyoruz. Bu noktada özellikle Eshâb-ı Kirâm  Hulefa-i Raşidin ve Ehlibeytin çok büyük önemi var.  Benim çocukluğum Hz Ali’nin kahramanlıklarını, ilmini, sabrını ve Peygamber Efendimizle olan emsalsiz alakalarını dinleyerek geçti. Bunların bizlerde ayrı bir hazzı ayrı bir güzelliği vardır.  Tabi Muharrem Ayı geçmişte ve İslam tarihinde çok fazla olayların cereyan ettiği bir ay. Bu günler de Örfümüzde, geleneğimizde, tarihimizde, dinimizde önemli bir yeri olan Muharrem Ayı içerisindeyiz. Bu ayda aşure günü de yer almaktadır. Bugünde Yozgat’ımızın hem yaşayış hem de kültürel olarak farklı bir noktası olan Köçekkömü Köyünde bu güzel günde Alevi kardeşlerimizle beraber olduk. Ülkemiz sınırları içerisinde bütün vatandaşlarımız eşit ve birinci sınıf olduğu fikrini de söyleyerek burada örf ve âdetimizi beraber yaşadık. Semah törenini izledik ve dedemizin güzel konuşmalarını dinledik. Farklı ve güzel bir etkinlik oldu ben bu vesileyle tekrar aşure gününü kutluyorum. Mevla’nın ülkemizi, kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz bozmamasını temenni ediyor, bu etkinliği düzenleyen ve teşrif eden herkese teşekkür ediyorum”dedi.   

 

Konuşmaların ardındanetkinlikte Alevi kültürüne ait deyişler ve mersiyeler bağlama eşliğinde seslendirildi. Semah gösterisi sonrasında Alevi Dedesi aşure duasını yaptı daha sonra vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ehlibeyt, Dostlarını, Yalnız, Bırakmadı,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5