Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 23:31 Bu haber 463 kez okundu
 
Eğitimci Yazar Doğan Öğretmenlerle Bir Araya Geldi
Yozgat'ın Sorgun ilçesinin tanınan simalarından Eğitimci Yazar-Şair Durali Doğan, Sorgun Yunus Emre Ortaokulunda görev yapan öğretmenlerle bir araya gelerek “Eğitimde Fark Yaratan Öğretmenler” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.
Eğitim Haberi


Okulun çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen programa Okul Müdürü Mehmet Kılınçarslan, müdür yardımcıları ve öğretmenler katıldı.

Doğan, söyleşide öğretmenlere kendi hayatından örnekler vererek tiyatro ve araştırma kitapları yazmaya nasıl başladığını, hayat hikâyesinden kesitler sunarak anlattı.

Her öğretmenin yaşadığı yörenin çevre incelemesi yapması ve yerel kültürü iyi tanımasının başarısını artıracağını vurgulayan Doğan, yaptığı araştırmalarda öğrencilerden, öğretmenlerden ve halkın bizzat kendisinden çok faydalandığını belirterek şunları söyledi; “Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı'na çok güzel örnekler vermiş, yazar, gazeteci, aşık ve şair, bilim insanı yetişmiştir. Bu değerli şahsiyetleri biz de tanıyacağız, öğrencilerimize de tanıtacağız. Öncelikli olarak öğrencilerimize yakınımızdaki fark yaratan kişileri, yazarları, şairleri tanıtmalıyız, öğrencilerimizi tanıtma yönünde teşvik etmeliyiz. Öğrencilerimize önce çevremizi tanıtan ve araştıran ödevler verelim. Onları yazmaya ve araştırmaya teşvik edelim. Yozgat, manisi, türküsü, destanı, efsanesi, yaşanmış fıkrası ve hikâyesiyle çok zengin bir il. Öğrencilerimiz kendi öz kültürüne yabancı kalmamalı. Ben şahsen tüm yazdığım kitaplarda bu zengin halk kültüründen çok yararlandım” dedi.

Türkiye’de kitap okuma oranının çok düşük olduğuna da dikkat çeken Doğan “Maalesef ülkemizde okuma oranı çok düşük. Dünya sıralamasında 86'ncı Sırada, ihtiyaç listesinde kitap 235’nci sırada. Burada en büyük görev öğretmenlerimize düşüyor. Hem kendimiz bol bol okumalıyız, yazmalıyız, hem de öğrencilerimizi okumaya, yazmaya, araştırmaya yönlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Doğan, söyleşide yazdığı şiirlerden okuyarak, öğretmenlik ve idarecilik yaptığı yıllarda unutamadığı anılarını da paylaştı. Daha sonra öğretmenlerin sorularını cevaplayan Durali Doğan, “Okul Müdürü Mehmet Kılınçarslan ve seminer sorumlusu Ersal Ünal'a ve öğretmenlere teşekkür etti. Öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak konuşmasını tamamladı.

Programla ilgili görüşlerini dile getiren Türkçe Öğretmeni Yılmaz Ocak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Orhan Tatar ve diğer öğretmenler söyleşiden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Öğretmenler “Sorgun’da yaşayan ve hayatımızda fark yaratan kişileri hem kendilerinin tanıması, hem de öğrencilere tanıtılması için bundan sonra her türlü gayreti göstereceklerini” ifade ettiler.

Okul Müdürü Mehmet Kılınçarsan ise programın sonunda yaptığı konuşmada “24 Kasım Öğretmenleri Günü öncesinde ideal fark yaratan öğretmenimiz Durali Doğan ile bir araya gelmek için bu söyleşiyi düzenlediklerini belirterek; “Hocamızın fark yaratan öğretmen olarak hikâyesini dinledik. Gurur duyduk, heyecanlandık. Kendisine teşekkür ediyoruz. Çok güzel, çok faydalı bir program oldu. Yakınımızdaki, yöremizdeki kendi değerlerimize, şair, yazar ve sanat adamlarımıza sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: eğitimde fark yaratan öğretmenler, 24 kasım, öğretmenler günü, durali do
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5