Haber Detayı
06 Mart 2016 - Pazar 20:37 Bu haber 1048 kez okundu
 
Ecz. Doğan, Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar SGK'da Ödeme Kapsamına Alınmalı
Yozgat Eczacı Odası Genel Sekreteri Eczacı Hüseyin Alp Doğan, “Nadir hastalıkların ve yetim ilaçların son derece pahalı olan ve geri ödeme listesine alınmayan bu ilaçlar, SGK ödeme kapsamına almalıdır” diye söyledi.
Sağlık Haberi


Dünyada 6 bin civarında nadir hastalık bulunmakta. Üstelik teşhisi zor olan bu hastalıkların tedavisi teşhisinden daha da güçtür diyen Yozgat Eczacı Odası Genel Sekreteri Eczacı Hüseyin Alp Doğan, “Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan “Yetim İlaç” denilen ilaçlar, üretimi maliyetli olmasından dolayı ya üretilmiyor, ya ithal edilmiyor ya da genellikle çok pahalı olmalarından dolayı geri ödeme kapsamı dışında bırakılıyor” dedi..

Avrupa’da ilk defa 2008 yılında dikkati çektiğini söyleyen Doğan, “Şubat ayının 28 ve 29 günlerinde gerçekleştirilen “Nadir Hastalıklar Günü” bu yıl ilk kez ülkemizde de yankı bulsa da, bu konuda farkındalık henüz hastaların sorunlarını ortadan kaldıracak aşamada değil. Bu sebeple, Fenilketonüri, Kistikfibrozis, Konjenital adrenal hiperplazi, Spinalmüsküleratrofi (SMA) başta olmak üzere, enzim ve kanser hastalıklarında kullanılan 37 kalem ilacı Türk Eczacıları Birliği getirerek hastalara ulaştırmaktadır. Ancak çok pahalı olan bu ilaçların bir kısmı geri ödeme kapsamı dışında olduğu için, hastalar kendi imkanlarıyla almak zorunda kalmaktadırlar” diye ifade etti.

YETİM İLAÇ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER;

Doğan, Biz de Yozgat Eczacı Odası ve Türk Eczacıları Birliği olarak, yasasında Halk Sağlığını Korumak maddesi olan bir meslek örgütüz. Bunun için sağlığı koruma kampanyaları gibi çok çeşitle etkinliklerin çok farklı sorumlulukların içinde yer alıyoruz.

Bunun için önerilerimiz;
“Son derece pahalı olan ve geri ödeme listesine alınmayan bu ilaçları, SGK ödeme kapsamına almalıdır.

Gerekli yasal düzenlemeler hızla yapılarak, bu ilaçlara bir an önce ruhsatları verilmeli ve tüm eczanelerden rahatlıkla ulaşılabilirliğinin önü açılmalıdır.
Nadir hastalıklar ve tedavileri konusunda AR-GE çalışmalarına öncelik verilerek bu ulusal bir politika olarak benimsemelidir.

Meslek örgütleri, ilaç sanayi, hasta dernekleri, uzmanlık dernekleri başta olmak üzere tüm sağlık profesyonellerinin bu konuda görüşleri alınmalı; araştırmalar teşvik edilmelidir” diye söyledi.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yetim İlaç, Nadir Hastalıklar, Hüseyin Alp Doğan, Eczane, Yozgat, Yozgat Ha
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5