Haber Detayı
20 Şubat 2016 - Cumartesi 12:41 Bu haber 1882 kez okundu
 
Dünyanın İkinci Büyük Laboratuvarı Yozgat'ta Açıldı
Garanti Giyim tarafından Yozgat ekonomisini de canlandıracak olan dünyada ikinci olduğu belirtilen Balistik Test Laboratuarının açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından gerçekleştirildi.
Teknoloji Haberi


Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde su geçirmez ve nefes alır kumaşlardan mamul dış giyim konusunda ülkemizin en yüksek kapasiteye sahip üreticisi konumunda bulunan Garanti Giyim, dev bir yatırıma daha imza attı.

Organize Sanayi Bölgesinde su geçirmez ve nefes alır kumaşlardan mamul dış giyim konusunda ülkemizin en yüksek kapasiteye sahip üreticisi konumunda bulunan Garanti Giyim, dev bir yatırıma daha imza attı. Açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapılan ve dünyada ikinci olduğu belirtilen Balistik Test Laboratuarı’nın yeni yatırımcıları da Yozgat’a çekmesi bekleniyor.

Mermi ve füzelerin hareketlerini inceleyen ve uygulamalı mekaniğin bir kolu olarak bilinen balistik alanında Dünyanın ikinci büyük laboratuarı Yozgat’ta açıldı.

2005 yılında Teknik Tekstil konusunda ileri teknolojileri resmi ve sivil kullanıcılara sunmak üzere yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulan Garanti Giyim, en önemli yatırımlarından birini de Yozgat’a yaptı. Uzun süredir Organize Sanayi bölgesinde yüksek teknoloji ürünü malzemelerden, askeri, profesyonel ve sivil kullanım için çeşitli koruyucu ve performans artırıcı giyim eşyaları ve teçhizat üreten, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet güçlerine hizmet veren Garanti Giyim, Balistik Test Laboratuarı’nı da hizmete sokmanın gururunu yaşadı.

Mermi ve füzelerin hareketlerini inceleyen ve uygulamalı mekaniğin bir kolu olarak bilinen balistik alanında Dünyanın ikinci büyük laboratuarının açılışına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı ile diğer yetkililer katıldı.  Açılış ve fabrikanın gezilmesinden sonra bir açıklama yapan Bakan Işık, bugün Yozgat’ta bulunmaktan, Yozgat’ın gelişimini, büyümesini ve kalkınmasını görmüş olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Özellikle şu anda içinde bulunduğumuz üretim tesisinin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu, Türkiye’nin güvenlik ve savunması açısından ne kadar kritik bir tesis olduğunu görmüş olmaktan ayrı bir mutluluk duydum. Gerçekten şu anda hem Türkiye’ye hem de yurt dışına özellikle askerlerimizin, polislerimizin, jandarmamızın güvenli bir şekilde görev yapması için gereken elbiselerin, kıyafetlerin üretiliyor olması ve dünyanın en kaliteli kıyafeti olarak üretilmiş olması bizi son derece memnun etti. Ayrıca dünyada çok az sayıda bulunan balistik laboratuvarlarından bir tanesinin Yozgat’ta bulunması bizim için gurur vericidir. Şuanda açılışını yaptığımız balistik laboratuvarı Türkiye’nin bu noktada sadece kendi ihtiyacını karşılamak değil, bütün dünyaya ürün satması noktasında büyük bir gelişmedir. Balistik laboratuvarının kurulmasında TÜBİTAK’ın da destek vermesi bizi ayrıca memnun etti. Bu yatırımı yapan müteşebbisimizi kutluyorum” dedi.

Anadolu insanının gerçekten müteşebbis olduğunu vurgulayan Bakan Işık, “Yozgat’ta en fazla şehit veren illerimizden bir tanesi. Ama bundan sonra en az şehit vermek için de gayret eden insanlarımızın da olduğu bir il. Bugün bu tesiste bulunmak bana bu duyguları yaşattı. En çok şehit verin illerimizin bir tanesinde en az şehit vermek için yapılan çalışmaları büyük bir memnuniyetle görmüş oldum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bakan Bozdağ ise, bugün Yozgat'ta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ağırlamaktan Yozgatlılar olarak büyük bir şeref duyduklarını belirterek, “Yozgat OSB içerisinde Garanti Tekstil tarafından üretilen savunma amaçlı giysiler, kasklar ve diğer malzemeleri yerinde gördük. Gerçekten de dünyadaki testlerden geçmiş ve standartların üstünde olması sebebiyle de pek çok başka ülkeye ürün üreten bir tesis ve bugün açılışını yaptığımız Garanti Balistik Test Laboratuvarı'nın dünyada ikinci olması da ayrıca önemlidir. Hem askerin, hem polisimizin, hem jandarmamızın hem de güvenlik alanında çalışan herkesle ilgili her türlü saldırıya karşı onları belli ölçüde koruyan kıyafetler ve malzemeler üretilmektedir. Garanti Tekstil'in yönetim kurulu başkanı ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Dünyanın, İkinci, Büyük, Laboratuvarı, Yozgat'ta, Açıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5