Haber Detayı
29 Mart 2016 - Salı 00:46 Bu haber 1073 kez okundu
 
Dr Yakışıklı Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi Köseli köyünde Çiçekdağı İlçe Devlet Hastanesi tarafından kanser taraması yapıldı.
Sağlık Haberi


Konuya ilişkin açıklamada bulunan Çiçekdağı İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Yakışıklı kanserde tarama programlarının önemine dikkat çekerek, özellikle bazı kanser türlerinde tarama programlarının yaşamsal bir önemi olduğunu söyledi.

 

Tarama programı, kanser belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuar işlemlerini içermekte olduğunu söyleyen Dr. Yakışıklı, Doktorun tarama testi yapması kanser var anlamına gelmez. Bazı tarama uygulamalarıyla kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte, daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Kanserin önlenmesi amacıyla, kanserin önlenebilir ana risk faktörlerine karşı eylem planları Türkiye Halk Sağlığı Kurumumuz tarafından hayata geçirilmiştir. Birincil koruma kapsamında olan bu eylem planlarının (sigara ile mücadele, obeziteyle mücadele vb) yanı sıra erken tanı ve tarama programlarının da uygulanması hayati önem arz etmektedir. Böylece kanser tarama oranları yüzde 70’lere ulaştığı zaman, yeni kanser vakaları, ileri evrede tanı alan kanser olguları ve meme, serviks, kolorektal kanserlere bağlı ölümlerin azalacağını öngörmekteyiz” dedi.

2014 YILINDA 159 BİN VATANDAŞ KANSERE YAKALANDI

Dr. Yakışıklı açıklamasının devamında; “Ülkemizde, hazırlanan son Kanser Önleme ve Taramaları Raporu’na göre; 2014 yılı içerisinde, 97 bin’i erkek, 62 bin’i kadın olmak üzere toplam 159 bin vatandaşımız kansere yakalanmıştır. Bu vakaların çok büyük bir kısmını akciğer, meme, kolorektal ve serviks kanserleri gibi önlenebilir, erken evrelerinde tedavi edilebilir kanserler oluşturmaktadır.

ERKEKLERDE AKCİĞER, KADINLARDA MEME KANSERİ YAYGIN

Erkeklerde en sık görülen kanser akciğer kanseridir. Erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı yaklaşık 39 bin 895 yeni kanser vakasına neden olmaktadır.

 

Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda kolorektal kanserler üçüncü sırada gelmektedir.

ERKEN TANI HAYAT KURTARIR

Şüphesiz ki kanserde erken tanı hayat kurtarıcıdır. İlimiz bünyesinde 2014-2015 yılları içerisinde rekor düzeyde kanser taramaları yapılmış ve ülke genelinde ses getirmiştir. Bu konuda en büyük katkılardan birisi de her aile sağlığı merkezi (ASM) birimini birer KETEM’e çeviren aile hekimleri ile aile sağlığı elemanlarımızdan gelmiştir. Devraldığımız bu başarıyı korumak, ilerletmek ve her bireyin kendisine en yakın yerde kanser tarama hizmetlerine ulaşabilmesini ve ilçemiz genelinde bu hizmetlerin yaygınlaştırılmasını sağlamak öncelikli görevimizdir. Kuşkusuz ki amacımız, kanser gelişim sürecini, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan erken evrede iken tespit etmek ve kansere bağlı ölümleri azaltmaktır.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Dr, Yakışıklı, Erken, Teşhis, Hayat, Kurtarır,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5