Haber Detayı
18 Kasım 2016 - Cuma 22:49 Bu haber 842 kez okundu
 
Demirel'den Baca Temizliği Uyarısı
Her yıl sonbahar ve kış aylarında, onlarca vatandaşın soba ve baca zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilerek baca bakımları ve temizliklerinin sonbahar aylarında mutlaka yaptırılması gerektiği belirtildi.
Gündem Haberi


Her yıl sonbahar ve kış aylarında, onlarca vatandaşın soba ve baca zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilerek baca bakımları ve temizliklerinin sonbahar aylarında mutlaka yaptırılması gerektiği belirtildi. Makine Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilcisi Tahir Demirel, her yıl sonbahar ve kış aylarında, onlarca vatandaşın soba, şofben ve baca zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Baca bakımları ve temizliklerinin sonbahar aylarında mutlaka yaptırılması gerektiğine dikkat çeken Demirel, alınacak basit tedbirlerle üzücü olayların önüne geçilebileceğini kaydederek şu uyarılarda bulundu: “Yatmadan önce sobaya kesinlikle yeni yakıt konulmamalıdır. Alçak basınçlı havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalar, standartlara uygun değilse alçak basınçlı ve çok rüzgarlı havalarda soba ve şofben yakılmamalıdır. Baca bakımları ve temizlikleri sonbahar aylarında mutlaka yaptırılmalıdır. Tekniğine uygun yapılmamış, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullandığı takdirde ise 3 ayda bir temizlettirilmelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kaçak yakıt alınmamalıdır. Kaçak yakıtlar zehirlenmelere ve ekipmanların bozulmasına neden olabilir. Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı; baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılmalıdır. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1.5 metre daha yüksek olması sağlanmalı ve baca şapkası takılması ihmal edilmemelidir" diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Demirel'den, Baca, Temizliği, Uyarısı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5