Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yozgat'ta 9 üretim tesisi açılış ve temel atma törenine katıldı
Haber
25 Haziran 2020 - Perşembe 00:01
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yozgat'ta 9 üretim tesisi açılış ve temel atma törenine katıldı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde 9 üretim tesisinin açılış ve temel atma töreni için memleketi Yozgat’a geldi. Organize Sanayi Bölgesinde açılış ve temel atma töreni öncesi törende konuşan Oktay, Yozgat’ta sanayiyi taçlandırmak istediklerini söyledi.
Gündem Haberi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yozgat'ta 9 üretim tesisi açılış ve temel atma törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde 9 üretim tesisinin açılış ve temel atma töreni için memleketi Yozgat’a geldi.  Organize Sanayi Bölgesinde açılış ve temel atma töreni öncesi törende konuşan Oktay, Yozgat’ta sanayiyi taçlandırmak istediklerini söyledi.

 

Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde 9 üretim tesisinin açılış ve temel atma törenine Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra, Savunma Sanayi Başkanı Yardımcısı İsmail Demir, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi ve 23. dönem Yozgat Milletvekili Dr. Osman Coşkun, AK Parti eski Milletvekili Ertuğrul Soysal, TESKOM Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, Vali Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, AK Parti İl Başkanı Çelebi Dursun, MHP İl Başkanı Ferhat Altan ve vatandaşlar katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşmalarının satır başları ise şöyle:

 

MEYVELERİ ALDIĞIMIZ GÜN

 

Yozgatlılara kavuşmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Bugün Yozgat’ta bir süredir hep birlikte ilmek ilmek dokuduğumuz, nakış gibi işlediğimiz, yerelden kalkınma çalışmasının meyvelerini aldığımız gündür. Hep birlikte daha iyiye daha güzele ilerleme tohumlarının hasat gününü yaşıyoruz. Ama bu sadece bir başlangıç. Bunu sadece ara bir başlangıç olarak kabul edeceğiz. Sur’da bir delik açıldı. Yozgat OSB’de açılışını yapacağımız ve temelini atacağımız yatırımlar yarına daha umutla bakmak için önemli. Hayırlı mübarek olsun.

 

BEN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

 

Birkaç temel atma töreninin bilerek aldık. Açılış tarihlerini taahhüt ediyoruz. Buradan hiçbirimize kaçış alanı sağlamamak için programımıza aldık. Bunları adım adım takip edeceğim.OSB’de bir cami inşaatı var. OSB’deki iş adamlarımıza hem de buradaki hayırsever iş adamalarımıza bir çağrıda bulunmuş olayım. Burada caminin inşaatını bir an önce tamamlayalım.

 

 

Bütün Dünya’da ekonominin durduğu, sanayi çarklarının durduğu ve herkesin duran çarkların yeniden çalıştırmaya başlattığında biz Yozgat’ta başka bir noktadayız. Biz sanayicimizin çarklarının durdurmamasına gayret gösterdik. Biz hiçbir yatırımımızı durdurmadık. Bu da o çalışmalarımızdan birisi. Korona günlerinde de aynı ciddiyetle çalıştık, yeni yatırımları yapmaya devam ettik.

 

İlk görev geldiğimizde Yozgat ve Sorgun’da bütün kamu ve sivil toplum örgütleri ile bir araya geldik.

 

Ama sadece kamu yatırımları ile kalkınma modeli değil, özel sektöründe Yozgat’ta yer alması lazım demiştik.

 

Hep birlikte Ahit leştik. Ahdimiz Yozgat’ı daha fazla üretim ve istihdama kavuşturmaktı. Yozgat’ta bunu yaparsak, bölgemizde yaparsak, 81 il de bunu yaparsak ancak o zaman amacımıza ulaşırız.

 

Emeklerimizin meyvesini almaya başladık.  Bir Tedarik zinciri projesini başlatalım dedik.

 

Yerelden kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda birlikte hareket edeceğiz dedik. Öyle olduk. Yeni valimiz de bu kalkınma hamlesindeki yerini alacaktır. Sadece yerelden kalkınma çalışmasına yoğunlaştık. İş birliği, güç birliği dedik.

 

YOZGAT OSB'DE ARSA TAHSİSİ YÜZDE 90'LARIN ÜZERİNE ÇIKTI

 

İki sene içinde Yozgat OSB’de arsa tahsisi yüzde 90’ların üzerine çıktı. Tahsis edilen bu arazilerinde mutlak suretle işletmeye alınması ve yatırımların ayağa kaldırılmasını işitiyoruz. Şehir içinde de Bölgesel kalkınma önemli. İlçeleri ile birlikte Yozgat’ı kalkındırmak önemli.

 

HEDEF İSTİHDAMDA 5 BİN KİŞİ

 

Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz üç tesiste 700 kişi istihdam edilmekte. Temelini atacağımız tesislerde bu rakam 1895’e çıkacak. Bugün önümüze yeni bir hedef daha koyacağız. Yeni hedef öncelikle Yozgat OSB’de 5 bin kişiyi istihdam etmek.  Bu hedefe daha fazla ulaşmak zorundayız. Onun için de siz işadamlarının burada olması önemli.  Asıl birlikteliğimiz sebebi, yeni yatırımları değerlendirmek, yeni istihdam alanları oluşturmak. İkinci hedefimizi Bozok ve Boğazlıyan OSB’lerin çok hızlı bir şekilde açılması. Bu benim en büyük hayalim. Bozok OSB’de asıl arzu ettiğimiz Çorum ile birleşecek, Çorum’daki sanayicileri Yozgat’a çekebilmesi.  İki yıldır üstünde durduğumuz Boğazlıyan OSB. Burası Kayseri’den Yozgat’a giriş noktası. Mesafe çok az. Teşvikleri düşündüğümüzde Kayseri’deki yatırımcılar için cazibe merkezi. Burayı bu yıl açacağız.

 

 

Yozgat’ta sanayiyi taçlandıracak, hep birlikte yapacağız bunu. Yozgat’ta yatarım yapan her firma Yozgatlıdır. Yozgat’ın parçasıdır.  Şehrimize Rusya’dan Azerbaycan yatırımlar geldi, gelmeye devam edecek. Yozgat’ta üretilen solunum cihazları ihtiyaç halinde nefes olacak. Yine aynı şekilde üretimi yapılan cerrahi maskelerde öyle olacak. Ulaşım, tarım gibi yatırımlar yerelden kalkınmayı gösterecek.

 

9 üretim tesisini Yozgat’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Fuat Oktay, Yozgat, temel atma, açılış
Yorumlar
Haber Yazılımı