Haber Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 00:17 Bu haber 135 kez okundu
 
Covid-19 Aşı çalışmalarında son durum ne? Prof. Dr. Taner Demirere açıkladı
Dünyada bugün 90’ın üzerinde aşı adayı var, bir çok merkezde çalışma var bizim ülkemizde de bir ulusal konsorsiyum aşı üzerinde çalışıyor diyen Prof. Dr. Taner Demirer, . Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda 6 tane merkezde hayvan çalışmaları başarıyla tamamlanıp insan çalışmalarına geçildi” dedi.
Sağlık Haberi


Dünyada bugün 90’ın üzerinde aşı adayı var, bir çok merkezde çalışma var bizim ülkemizde de bir ulusal konsorsiyum aşı üzerinde çalışıyor diyen Prof. Dr. Taner Demirer,  . Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda 6 tane merkezde hayvan çalışmaları başarıyla tamamlanıp insan çalışmalarına geçildi” dedi.

 

Yozgatlı hemşerimiz olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi. TÜBA Asli Üyesi, Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji Uzmanı, TÜBA Kanser Çalışma Grubu Başkanı ve Kök Hücre üyesi olan Prof. Dr. Taner Demirer, Kovid 19 salgını için dünyada aşı çalışmaların da son durum nedir? Konulu videosunu sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

 

Dünyada bugün 90’ın üzerinde aşı adayı var, bir çok merkezde çalışma var bizim ülkemizde de bir ulusal konsorsiyum aşı üzerinde çalışıyor. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda 6 tane merkezde hayvan çalışmaları başarıyla tamamlanıp insan çalışmalarına geçildi. Görülen o ki hayvan çalışmalarında aşının koruyuculuğu antikor düzeylerini yükselttiği gösterildi ve bu nedenle de insan çalışmalarına geçildi. Tabi ki her zaman hayvanlar üzerinde başarılı olması insanlar üzerinde de başarılı olacağı anlamına gelmiyor, ama görünen şu ki bu aşıların insanlarda yüzde 85-90 oranlarında bir koruyucu etkinlik, bir yıl üzerinde koruyucu etkinlik sağlayacağı beklentisi var. Bizim de beklentimiz o yönde. Ama bu çalışmalarının sonuçlarını beklemek gerekiyor.  Bence birkaç merkezden birkaç aşı çıkabilir ve belki de son baharda yada ilk baharın ilk ayında insanlığın hizmetine sunulur diye ben bekliyorum”  dedi.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: COVİD-19, Prof. Dr. Taner DEMİRER aşı çalışmaları
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5