Haber Detayı
20 Temmuz 2015 - Pazartesi 23:49 Bu haber 1465 kez okundu
 
Coşkun, Elimden Geleni Yapmaya Hazırım
Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun, Yozgat’ın manevi liderlerinden Şeyhzade Hacı Ahmet Efendi ile birlikte ailesinin türbelerinin yer aldığı "Şeyh Hacı Ahmed Efendi Camii"nde 10 Nisan'da meydana gelen elim yangının ardından devam eden restore çalışmaları ile ilgili süreci takip etmek, yapılacaklar noktasında katkıda bulunmak amacıyla Ahmet Şevki Ergin Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin ziyarette bulundu. Ergin, ziyaret sonrası caminin son durumu ve gelinen süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Kültür Haberi


Yozgatlı'nın yüreğini yakan elim yangın vakası 10 Nisan Cuma günü sabah saatlerinde yaşandı. Caminin namaz kılınan giriş bölümünde meydana yangın daha çok ahşap çatı bölümünde etkili oldu. Yoğun duman nedeni ile söndürme çalışmalarının güçlükle yapılırken, yangının ardından geçen 4 aylık süreçte merakla beklenen restore çalışmaları ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun, geçtiğimiz hafta içerisinde Ahmet Şevki Ergin Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin'i ziyaret etti. Ergin'e muhabbetlerini sunan ve restore çalışmaları hakkında bilgi Coşkun, yürekleri dağlayan yangından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

COŞKUN'DAN ŞEHZADE AHMET EFENDİ CAMİ VE TÜRBEYE YAKIN İLGİ

Şeyh Hacı Ahmed Efendi Camii'nin Yozgatlı'nın manevi merkezi, kıymet hazinesi olduğunu belirten Coşkun, cami ve türbe bölümünün kısa sürede restore edilerek ibadete ve ziyarete açılması için her türlü girişimde bulunmaya, sınırsız mesai sarf etmeye hazır olduğunu belirtti.

Yangın sonrası süreci yakinen takip ettiğini kaydeden Coşkun, şunları söyledi: "Şeyh Hacı Ahmed Efendi Camii Yozgat için önemli müessese, manevi bir merkez. Yaşanan yangın vakası tüm Yozgatlıların yüreğinde yangınlar yaşattı. Bu manevi zenginliğin emaneti noktasında muhterem Ali Şakir Ergin'in gayret ve kaygılarını çok iyi müşahede etmekteyim. Yangın sonrası süreçte kendilerine destek olmak, sürecin daha hızlı gerçekleşmesi için ziyarette bulunup bu vesile ile halini hatırını sormak, manevi zenginliğimiz, gönül kılavuzumuz Şeyhzade Hacı Ahmed Efendi ve ailesinin yer aldığı türbeyle manevi buluşma gerçekleştirdik. İnşallah cami ve türbenin bulunduğu alanın restorasyonu ve ibadeti noktasında mesaimiz her zaman devam edecektir. Dileğimiz ve duamız Yozgat'ın manevi buluşma adresinin bir an evvel ibadete açılmasıdır"

"ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILABİLİR"

Genel Müdür Dr. Osman Coşkun, Şeyh Hacı Ahmed Efendi Camii ve türbesinin bir an evvel ibadete açılarak mevcut halinden kurtulması için ülke yöneticilerinin de girişimlerinin sağlanabileceğine dikkat çekerek: " Şeyh Hacı Ahmed Efendi Camii ve türbesinin ibadete açılmasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve ilgili bakanların katkısı sağlanabilir" açıklamasında bulundu.

ERGİN'NDEN KAMUOYUNU AYDINLATICI AÇIKLAMA!

Ziyaretinden dolayı Coşkun'a teşekkür eden Ahmet Şevki Ergin Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, yangın sonrası cami ve türbenin son durumu hakkında bilgi verdi.

10 Nisan 2015 tarihinde camide feci bir yangın meydana geldiğini hatırlatan Ergin: "O gün canlı canlı bütün Yozgat saatlerce yangını izlediler, biz de izledik, üzülerek, içimiz yanarak izledik. Maalesef itfaiye yangını kontrol altına almakta başarısız kaldı. Caminin içerisinde kimse giremediği için pencereden sıkılan sularla geri kalan kısımda cami içerisinde çok büyük tahribatlar oldu. Kullanılabilir hiç bir şey kalmadı. Dışarıdan bakıldığı zaman cami sağlam duruyor, üzerinde de çatı sağlam duruyor enteresandır. Dışarıya alev çıkmadı ve camideki yangın hava alacak yer bulmadığı için dışarıya alev sirayet etmeden için yandı" dedi.

"KISA SÜREDE ÇALIŞMA BAŞLATILDI"

Yangın sonrası idarecilerin kısa sürede gerekli incelemeleri yaparak restorasyon sürecini başlattığını söyleyen Ergin, şunları söyledi:

"Allah razı olsun gerek idarecilerimiz, Vakıflar Bölge Müdürlüğü personeli, Sivas Bölge Müdürlüğü personeli anında zamanında gerekli incelemeleri yaptı. Tamir ve onarım için teşebbüse geçtiler. Caminin mimari projesi çizildi fakat bürokrasinin belirli kurallarla işlediği için 10 Nisan'dan bu tarafa 4 aylık bir zaman geçmesine rağmen hala müdahil bir noktaya gelemedik. Her şey bürokrasi üzerinde yürüyor."

"BÜROKRATİK FORMALİTE ZAMAN ALIYOR..."

Yangın sonrası geçen 4 aylık sürede Yozgat halkının caminin restorasyonu konusunda sürekli kendisinden bilgi almaya çalıştığını kaydeden Ergin, kamuoyunu şu açıklama ile bilgilendirdi:

"Devletin bürokrasisinin kuralları var. Bunları aşamayız. Mecburen bir ölçü ve zaman içerisinde bu durum devam edecek. İnanıyorum ki şu ana kadar iç bir aksaklık olmadı. Ne Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ne Vakıflar Genel Müdürlüğünün ne projeyi çizen mimari proje grubunun ne Anıtlar Koruma Kurulu'nun bu işte hiç bir geciktirmesi olmadı. İşlemler devam ediyor ancak bürokratik formaliteler de zaman alıyor.

Halk ta bilsin ki caminin içerisinde elle tutulur hiç bir şey kalmamış. Çatı ayakta duruyor çatı asma çatı olduğu için ayaklar üzerinde duruyor, duvarlar da taş duvar olduğu için sağlam duruyor. Duvarlarla üzerinde ki çatı sanki fazla bir şey yok muş gibi duruyor ama koruma kurulunun raportörleri, mimar ve mühendisleri geldikleri zaman caminin içerisine girdikleri zaman hayretlerini onlar da ifade ettiler. Caminin tamamen yanmış olduğunu gördüklerini söylediler. Koruma Kurulu ve Vakıfların elamanları sürekli gelip gidiyor işi takip ediyorlar. Biz de onların yürüttüğü çalışmaları buradan takip ediyoruz."

İKİ AY İÇERİSİNDE İHALESİ YAPILACAK

"Cenab-ı Hak millete ve devlete zeval vermesin. Bu iş yapılacak, en iyi şekilde yapılacak. Bunda halkımızın da tereddüdü kalmasın" diyen Ergin;

"Şuanda mimari proje koruma kurulunda incelendi. Projenin üzerinde yangının tahribat kısımları tam gösterilmediği için onların yeniden revize edilerek ilk kurula sunulması için hazırlanıyor. Sonraki ilk kurulda koruma kurulundan projeler tespit edilip çıktıktan sonra Sivas Bölge Müdürlüğü ihale aşamasına geçecek. İhalenin de resmi prosedürü var. İnşallah iki ay içerisinde ihalesinin yapılacağını tahmin ediyorum. İhalesi yapıldıktan sonra inşaat süreci uzun sürecek. Yeni baştan bir cami yapılsa bundan daha kolay yapılır. Eski orijinal haline uygun olmak kaydıyla ahşap dekorasyon, tavan, kürsü, minber ve hatta mihrap bile yeniden yapılacak. Tavan diye bir şey yok. Kırmaların tamamı kömür haline gelmiş. Caminin içerisindeki her şey yeniden yapılacak. Allah kolaylık versin. Devletimiz güçlüdür. Milletimiz mukaddesabatına maneviyatına bağlıdır. Burası Yozgat'ın manevi bir merkezidir. 200 yıla yakın bir geçmişi vardır. Türkiye'nin her tarafından her gün her hafta sayısız ziyaretçiler gelir giderler. Burada dua eder Cenab-ı Hak'ka sığınır, dua ederler. Herkes kendi dileğini arz eder. Yozgat için kutsal bir yerdir. İftihar ettiğimiz Yozgat için iftihar vesilesi olan manevi bir merkezdir. İnşallah aynı özelliğini bundan sonra da devam ettirir" diye konuştu.

TÜRBE DUMANDAN ETKİLENDİ

Yangın sırasında türbenin sadece dumandan etkilendiğini ifade eden Ahmet Şevki Ergin Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, şu bilgileri verdi:

"Allah'tan yangın esnasında çatı kısmında hava alacak bir yer olmadığı için alev dışarıya sirayet etmedi. Ama içerde yandığı için de çok duman çıktı. Duman etrafı çok etkiledi. Dumandan camiye bitişik ilave kısımlar ve caminin banisinin ve ahvalinin bulunduğu türbe dumandan çok etkilendi. Duvarlar, tarihi levhalar tahrip oldu. O kısımların da elden geçeceğini tahmin ediyorum. Türbede yangın emaresi yok ama duman tahribatı ve ısı tahribatı var."

KİTABINDAN HEDİYE ETTİ

Ziyaret sonrası Ahmet Şevki Ergin Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun'a "Gönül Ufkunda Bir Şeyh Bir Şeyhzâde" isimli kitabından hediye etti.

CAMİ BÖYLE YANMIŞTI

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Coşkun,, Elimden, Geleni, Yapmaya, Hazırım, Ahmnet Şevki Efendi Vakfı, Yozg
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5