Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 00:38 Bu haber 469 kez okundu
 
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven'in Sorusuna DSİ 12'nci Bölge Müdürlüğünden Cevap Geldi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven’in Yozgat’ta bulunan göletlerle ilgili gündeme getirdiği konu hakkında Devlet Su İşleri (DSİ) Kayseri 12'nci Bölge Müdürlüğü tarafından cevap geldi.
Siyaset Haberi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat’ta yarım kalan gölet ve sulama inşaatları ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilettiği bilgi talebine Devlet Su İşleri (DSİ) Kayseri 12’nci Bölge Müdürlüğü’nden cevap geldi.

Ödenek yetersizliğinden ve feshedilen işlerden dolayı yarım kalan gölet ve sulama inşaatları olduğunu ileten Milletvekili Keven, bazı işlerde sulama borusu döşenip bütün imalatları tamamlandığı halde göletlerin yaklaşık 6 yılda bitirilemediğini belirterek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bilgi notu vermişti. Devlet Su İşleri (DSİ) Kayseri 12’nci Bölge Müdürlüğü’nden gelen bilgiyi kamuoyu ile paylaşan Keven şunları kaydetti.

“Sorgun Gevrek, Araplı, Erkekli göletlerinin ve Akdağmadeni Çalışkan göletinin sulama inşaatı tamamlandığı halde gölet inşaatları yarım kaldı. Yozgat Büyükmahal göletinin inşaatı ise bitti ancak burada da sulama inşaatını alan firma işi feshetti. Biran önce ikmal ihalesine yeniden çıkılması gerektiğini iletmiştim. Bu işler sulama inşaatı daha önce bitirilmiş ancak göleti hala bitirilememiş olmasından dolayı aciliyeti olan işlerdi. Tabi ki Yozgat’ta bu işlerin dışında birçok inşaat işi mali disiplin gibi gerekçelerle ödenek ayrılmayarak yarım bırakıldı. DSİ kurumundan gelen cevap yazısına baktığımızda ne yazık ki feshedilen işlerde ikmal ihalesine çıkılmasında çok gecikildiğini görmekteyiz. Örneğin Büyükmahal göleti sulama inşaatına müteahhit firma Mart 2014’te başlıyor. Daha sonra mali zorluğa girdiği için iş Ekim 2017’de feshediliyor. Yani üç buçuk yıl firma belki bitirir diye beklenmiş. Daha sonra iş feshediliyor ama üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçmiş nedense işi tamamlamak için ikmal ihalesi hala yapılamamış. DSİ Kayseri Bölge Müdürlüğü’nün bununla ilgili bir gerekçe belirtmemesi ise çok ilginç. Devlet ciddiyetiyle bağdaşmıyor. Yani neden 2 yıldır bir ikmal ihalesine çıkılamadı soruyorum? Devletin bunca parası harcanırken işler yarım kaldığı için çiftçi tarlasını sulayamıyor. Cevap yazısında 2020 yılında ihaleye çıkılacağı belirtiliyor. Yani yine önümüzde ki yıla havale ediliyor. Bölge Müdürlükleri’nin Yozgat’ı görmezden gelmesini, ikinci sınıf muamele yapmasını ben kabul edemiyorum. Acaba iktidar milletvekilleri kabul edebiliyorlar mı? Bu durum içlerine siniyor mu? İlimizde birçok sıkıntılı inşaat işi yarım kalmış vaziyette ama biz bunu bakan beye iletmesek genel müdürlerine iletmesek çıkıp açıklama yapan yok.”

Sorgun Gevrek, Araplı ve Erkekli ile Akdağmadeni Çalışkan köylerine yapılan gölet inşaatları için verilen bilgileri ise şu şekilde değerlendirdi.

“Bu gölet inşaatları ise 2014 sezonunda başlamış ancak ihaleleri alan firmalar işi bitiremedikleri için işler başka firmalara devredilmiş. Bu şekilde tam 5 yıl tüketilmiş. Sonunda 2019 yılında başka bir müteahhit işi devralmış ancak bu seferde devletin kasasında para bırakmadıkları için Yozgat’a ödenek ayıramadılar. 2019 yılında uygulanan mali disiplin nedeniyle ödenekler ayrılmadı ve şantiyeler kapalı kaldı. Şimdi gelen cevap yazısında 2021 yılında tamamlanacağı belirtiliyor. DSİ Genel Müdürü Sayın Mevlüt Aydın’dan Yozgat’ta yarım kalan işlerin ödeneğini tam ayırmalarını tekrar rica ettim. Hep birlikte takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: dsi, ali keven, gölet, sorgun, yozgat
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5