Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 23:57 Bu haber 712 kez okundu
 
CHP'li Keven Elektrik Dağıtım Bedelini Meclise Taşıdı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali KEVEN elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın cevaplaması için soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşıdı.
Gündem Haberi


CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği yazılı soru önergesinde elektrik ve doğalgaz faturalarını gündeme getirerek elektrik dağıtım bedeline bir sınırlama getirip getirilmeyeceğini sordu.

Yüksek doğalgaz ve elektrik faturaları hakkında bir açıklama yapan Keven, şunları kaydetti;

Elektrik kullanan vatandaşlarımızın yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de dağıtım bedelinin çok yüksek olması. Tarımsal sulama yapan, üretmek isteyen çiftçilerimizin sulama suyu için kullandıkları elektrikte de çok yüksek meblağlar var. Bu durum çiftçinin girdi maliyetlerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Örneğin, 25 bin lira fatura kesilen bir çiftçimize yansıyan dağıtım bedeli 5 bin liradır. Bu sadece bir ayda istenen para! Dağıtım şirketi bu elektriği tarlaya özel helikopterle mi getiriyor? Bu denli yüksek dağıtım bedelinin gerekçesi nedir? Bu yüksek oranlarla çiftçimizin sulama yapması imkânsız hale gelmektedir.

YAT ALIRSAN KDV YÜZDE 1, ELEKTRİKTE YÜZDE 18!

Elektrik faturasında TRT Payı, Enerji Fonu adında kalemler bulunmaktadır. Yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) alınmaktadır. Elektrik faturasının  yüzde 37’si kullanılan elektrik bedelinin dışında alınan kalemlerdir. Halka bu denli yüksek vergiler yansıtılmakta iken OHAL döneminin ürünü olan 2017/9759 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yat, tekne ve kotralarda KDV yüzde 1’e düşürüldü, ÖTV ise sıfırlandı. Bunun adı insafsızlıktır! Bunun adı vicdansızlıktır.!

 

DOĞALGAZA BİR YILDA YÜZDE  54 ZAM!

Doğalgaza son bir ayda on beş gün arayla iki defa yüzde 15 zam yapıldı. Bir yılda doğalgaza yapılan toplam zam yüzde 54’e ulaştı. İşçiye, memura, emekliye yüzde 4 zam veren Saray çevresi doğalgaza bir yılda yüzde 54 zam yaptı. Vatandaşın doğalgaz kullanımı neredeyse imkânsız hale geldi. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yat ve lüks teknede yüzde 1’e düşürülen KDV, elektrik ve doğalgaz gibi en insani ihtiyaçta yüzde 18 oranında alınmaktadır. Vatandaş tezek mi yaksın? Doğalgazda acilen hem indirim yapılmalı hem de KDV düşürülmelidir.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: elektrik, doğalgaz, zam, chp, ali keven, milletvekili, yozgat
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5