Haber Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 09:02 Bu haber 890 kez okundu
 
Cezaya Düşmeyin
Ticari amaçla kullanılan ve yasa gereği her 2 yılda bir beyan verme mecburiyeti bulunan iki senelik damga müddetini doldurmuş, eski yılların damgasını taşıyan Ölçü ve Tartı aletleri için beyanname verme süresi 29 Şubat tarihinde sona erecek.
Ekonomi Haberi


Cezaya düşmeyin Yozgat Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şahin 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemlerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütüldüğünü söyledi. Şahin, “Tartım kapasitesi 2 bin kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletlerine ait beyannamelerin İl Müdürlüklerine, otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2 bin kg’a kadar (2 bin kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip 3 ve 4’üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile 1 ve 2’nci sınıf otomatik olmayan tartı aletlerine ait beyannamelerinin yetkili muayene servislerine, tartım kapasitesi 2 bin kg’a kadar (2 bin kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan 3 ve 4’üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2 bin kg’a kadar (2 bin kg dahil) mekanik tartı aletlerine (masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler) ait beyannamelerin Grup Merkezi Belediye Ölçü Ayar Memurluklarına, muayene ve damga ücretlerinin ilgili hesap numaralarına yatırıldığına dair makbuz veya banka dekontu ve dilekçe ile birlikte (yetkili muayene servislerince yapılan muayeneler için muayene ücreti muayene sonrasında tahsil edilecektir) vermeleri gerektiği belirtilmiştir” dedi. Süresi içerisinde beyanname vermeyen, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü ve tartı aletini kullanan para cezası uygulanacağını ifade eden Şahin, kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2015 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başladığını ve 29 Şubat 2016 günü mesai bitiminde sona ereceğini hatırlatan Şahin, “Ölçü aletleri ile ilgili tespit edilen aykırılığın 30 gün içerisinde giderilmemesi halinde ölçü ve tartı aletine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilecek. Ölçü ve tartı aleti sahiplerinin 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun hükümlerine uygun davranmaları gerekir. Cezai müeyyide ile karşılaşmamaları için gereken hassasiyeti göstermelerini, herhangi bir sorun yaşamaları veya haksız rekabet koşullarına maruz kalmaları halinde en kısa sürede il müdürlükleri ile irtibata geçmelerini istiyoruz” diye konuştu.
Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Cezaya, Düşmeyin, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5