Haber Detayı
14 Ocak 2015 - Çarşamba 00:00 Bu haber 3384 kez okundu
 
Çekerek’ten Arap Ülkelerine Balık İhracatı
Türkiye'nin en büyük 9'uncu sulama barajı olan Yozgat'ın Çekerek İlçesi'ndeki Süreyya Barajı'nin balık üretimine açılmak üzere Çekerek Su Ürünleri Kooperatifi'ne kiraya verilmesi Anadolu Bozkırı'nda balıkçılığa yeni bir ivme kazandırdı.
Özel Haber Haberi


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir, Yozgat'ta 33 gölet ve barajda balık üretimi yapıldığını belirterek, 55 kilometre çevresi ile Süreyya Bey Barajı'nın balık üretiminde Türkiye'nin ihracatta umut vaat eden barajlarından bir tanesi olacağını söyledi. Özdemir, Yozgat ile birlikte Tokat, Amasya ve Çorum illerinde toplam 653 bin 230 dekar tarım alanını sulayacak olan ve 2011 yılında su tutulmaya başlanılan, yılda 50 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretecek olan, yaklaşık 50 bin dekarlık su havzasına sahip olan Süreyyabey Barajında su ürünleri üretimi de yapılabileceğini kaydetti. Süreyya Bey Barajı'nda avlanma izninin alınmasının ardından su ürünleri kooperatifi kurularak balıkçılığa başlanıldığını belirten Özdemir, yılda 50 ton avlanma kapasitesi bulunan barajdan elde edilecek balıkların lezzet bakımından özel olduğunu vurguladı. Özdemir, şunları anlattı; “Süreyya Bey Barajı'nın suyu temiz, Akdağlar'dan geliyor. Temiz berrak bir su. Oksijen bol olduğu için balıkların tadı da daha güzel ve temiz. Ayrıca balıklar süratli bir gelişim gösteriyor. Su ürünleri mühendisimiz de yerinde inceleme yaptı, hızlı bir şekilde gelişme var, çoğalma var dedi. Bu durum bölge balıkçılığı adına oldukça umut verici.” Özdemir, kafes üretimine açılması ile barajda yılda 10 bir alabalık elde edileceğinin altını çizdi. Yozgat'tan Arap ülkelerine balık ihracı  Özdemir, Andolu Bozkırı'ndan Arap ülkelerine balık ihracatına başladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “İlimizde yurt dışına balık ihracatı yapılmaya başladı. İran, Irak gibi Arap ülkelerin insanı doğal olması nedeni ile Yozgat'ta, yani Anadolu bozkırında üretilen balığı daha çok tercih ediyor. Gölet ve barajlarımızda doğal balık hızlı bir şekilde çoğalıyor. Böylelikle Yozgat'ın bozkırından hem sazan hem de alabalık türü ihracatı yapmış oluyoruz.”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Çekerek’ten, Arap, Ülkelerine, Balık, İhracatı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5