Çekerek'te Belediye işçilerine zam
Haber
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 00:53
 
Çekerek'te Belediye işçilerine zam
Yozgat’ın Çekerek ilçe Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalanarak işçilerin maaşlarına yüzde 40 zam yapıldı.
Ekonomi Haberi
Çekerek'te Belediye işçilerine zam

Yozgat’ın Çekerek ilçe Belediyesi  ile Hizmet-İş  Sendikası arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalanarak işçilerin maaşlarına yüzde 40 zam yapıldı.

 

Çekerek Belediyesi  ile Hizmet-İş  Sendikası arasında imzalana toplu iş sözleşmesi ile işçilerin maaşlarına yüzde 40 zam yapıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, “ Emeğin ve alın terinin kutsal sayıldığı, adaletli paylaşım, dayanışma ve güç birliğinin esas alındığı bir kültür ve medeniyetin mensuplarıyız. Peygamber efendimiz “işçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz” buyurmuştur. Göreve geldiğimiz günden bugüne emeklerini esirgemeyen yol arkadaşlarımızla 3 Yıl Süreli Toplu iş sözleşmesi imzaladık” ifadelerine yer verdi.

 

Başkan Çakır, “Çalışan işçiler bizim mesai arkadaşlarımız yol arkadaşlarımız. Gönül isterdi ki daha fazlasını verelim ama belediyemizin imkânları doğrultusunda elimizden gelen en iyi zammı yaptık. Çok düşündük hesap ettik, kadrolu, memur ve şirket işçilerimiz arasında ücret dengesini sağlamak için, bu işçilerimizi enflasyona ezdirmemek için elimizden gelen en yüksek zammı yaptık. Görevde olduğumuz süre içerisinde, gece gündüz, soğuk sıcak demeden mesai gözetmeksizin,  işçisi ile memuru ile Çekerek için bizimle beraber çalışan tüm emekçi kardeşlerimizin alın teri ve emeğinin karşılığını gününde ödedik. Aslında, emeğin ve alın terinin pazarlığı olmaz, belediyemizin imkânları doğrultusunda yapılacak en iyi zammı yaptık. Bu işçilerimize imzalanan toplu iş sözleşmesi ile birlikte ilk altı ay için yüzde 40 zam yaptık. Yapılan bu zamla birlikte çalışanlar arasındaki dengeyi biraz olsun sağladık. Emekçi kardeşlerimizin de Çekerek için bizimle beraber gece gündüz demeden mesai saati gözetmeden çalışarak aldıkları ücretleri kuruşuna kadar helal ettireceklerinden eminiz.  İmzaladığımız toplu iş sözleşmesi emekçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız da, “Çekerek Belediye Başkanımız Eyyüp Çakır’ın, emeğin ve alın terinin pazarlığı olmaz, çalışanlar bizim yol arkadaşımız, mesai arkadaşımız demesi, belediyemizin tüm imkânlarını zorlayarak sosyal haklar hariç emekçi kardeşlerimizin ücretlerine ilk altı ay için yüzde 40 zam yapması,  bizi ve tüm çalışan emekçi kardeşlerimizi çok mutlu etmiştir.  Sayın belediye başkanımızı şahsım ve tüm emekçi kardeşlerimiz adına teşekkür ediyorum.  Sayın Cumhurbaşkanı yardımcımız Fuat Oktay beyefendiye ve belediye başkanımıza vermiş olduğumuz söz üzerine, emekçi kardeşlerimizin, Çekerek ilçemizin gelişmesi güzelleşmesi için, Çekerek’e dikilen lavantaları ve çamları saat 17’00’dan sonra mesai ücreti almadan sulama ve bakımını yapma çalışmaları devam etmektedir.  Bundan sonrada devam edecektir.  Toplu iş sözleşmesinin imzalanmasında emeği geçen başta, Çekerek Belediye Başkanımız Eyyüp Çakır’a,  Belediye Başkan Vekili Yusuf Turgut’a, Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Ünal’a,  Mali Hizmetler Müdür Vekili Zeki Ertürk’e ve İşyeri Sendika Temsilcimiz Nurettin Öcal’a, Sendikamız şahsım, yönetim kurulumuz ve tüm emekçi kardeşlerimiz adına teşekkür ederim. İmzalanan toplu iş sözleşmesi, Çekerek Belediyesine, sendikamıza ve tüm emekçi, kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.

 

Toplu iş sözleşmesi ücret zammı sosyal haklar hariç; birinci yıl birinci altı ay yüzde 40, ikici altı ay yüzde 6 enflasyon farkı,  ikinci yıl birinci altı ay yüzde 6 enflasyon farkı, ikinci altı ay yüzde 6 enflasyon farkı, üçüncü yıl birinci altı ay yüzde 6 enflasyon farkı, ikinci altı ay yüzde 6 enflasyon farkı uygulanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: toplu sözleşme, Çekerek Belediyesi, Hizmet-İş sendikası
Yorumlar
Haber Yazılımı