Çapanoğlu Büyük Cami çalışmaları devam ediyor
Haber
18 Aralık 2020 - Cuma 02:50
 
Çapanoğlu Büyük Cami çalışmaları devam ediyor
Çevre Şehircilik Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi ve Yozgat Belediyesi iş birliği ile hayata geçecek olan yaklaşık 3 ay önce çalışmalarına başlanan Çapanoğlu Büyük Cami Çevre Düzenlemesi Projesi, çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Kültür Haberi
Çapanoğlu Büyük Cami çalışmaları devam ediyor

Çevre Şehircilik Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi ve Yozgat Belediyesi iş birliği ile hayata geçecek olan yaklaşık 3 ay önce çalışmalarına başlanan Çapanoğlu Büyük Cami Çevre Düzenlemesi Projesi, çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

 

ÖRENEK BİR ÇEVRE DÜZENLEMESİ

 

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, projenin tarihi dokuya zarar vermeden tamamlanacağını söyledi. Projede zemin güçlendirme çalışmalarının yapıldığını kaydeden Başkan Köse, Değerli hemşehrilerim, Çapanoğlu Büyük Cami Çevre Düzenleme Projemiz kapsamında, camimizin avlu duvarının kaymaması ve gelecek nesillerimize sağlam bir şekilde hizmet vermesi için fore kazık (zemin güçlendirme) çalışmalarımızın yanı sıra camimizin yanında yer alacak olan kültür merkezimizin de betonunu attık. Tarihi dokuya zarar veren yapıları ortadan kaldırarak örnek bir çevre düzenlemesi gerçekleştireceğimiz projemiz, şehrimize değer katacak” şeklinde konuştu.

 

 

 

Çapanoğlu Büyük Camii’nin 250 yıllık bir tarihe sahip olduğunu anımsatan Başkan Köse, önceki dönem belediye başkanlarının da cami çevresi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Köse, çalışmaların belirli bir noktaya kadar geldiğini ancak sonuç alınamadığını da belirterek, “ Biz göreve geldikten sonra şehrimizin kimliği olan Çapanoğlu Büyük Camimizin çevresinde özellikle projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ettik. Bu çabalarımızın sonucu olarak da çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Bölgede bulunan iş yeri sahiplerinin de sıkıntı yaşamaması adına çalıştıklarını anlatan Köse, “Büyük Camiimizin yanında bankalar caddemiz var. Yıllardır aynı görüntüde. Orada hak sahipleri ile görüştü. Hak mahrumiyeti olmadan kimsenin metre karesini de küçültmeden de hatta metre karelerini büyüterek iş merkezi çalışmamız var. Taslak aşamasından geçtik. Proje aşamasında da sona gelindi.  Bahar aylarında ihalesini yaparak büro şeklinde bir bina ile büyük camimize ve şehrimize yakışan bir mimariyi kazandırmış olacağız” dedi.

 

 

 

PROJEDE YOK YOK

 

Projenin yaklaşık 10 bin metrekare alanda uygulandığına ve yaklaşık 20 milyon liraya ihalesinin yapıldığını hatırlatan Başkan Köse, "Proje içerisinde kapalı otopark, kültür evi, kültür merkezi, aşevi, vatandaşlarımızın gezip dinlenebileceği alanlar olacak. Bu projede emeği geçen Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, milletvekillerimiz ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şehrimizi daha yaşanır bir hale getirmek için gayret ediyoruz” diye konuştu.

 

 

FARKLI BİR PROJE DAHA

 

Yozgat’ı daha yaşanabilir bir hale getirmek için çalıştıklarını kaydeden Köse, “Bu projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanımıza, Cumhurbaşkanı yardımcımıza, milletvekillerimize, Çevre ve şehircilik bakanımıza da şahsım ve sizler adına da teşekkür etmek istiyorum. İnşallah güzel bir proje. Bu projenin yanına da farkı birkaç proje ile önümüzdeki günlerde ihalesini yaparak verilen görev süremiz içerisinde en iyi şekilde hizmeti yerine getirerek memleketimize olan borcumuzu layıkıyla yerine getirmek için de çalışıp şehrimizi yaşanabilir hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Çapanoğlu Büyük Cami, çalışma, Celal Köse, Yozgat Belediye Başkanı, örnek proje,
Yorumlar
Haber Yazılımı